Bezrobotność, News

ZUS wyjaśnia, jak otrzymać dodatek solidarnościowy

By otrzymać dodatek solidarnościowy należy złożyć wniosek. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS – wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 roku.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie, wygasła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy. ZUS poinformował, że dodatek solidarnościowy zostanie wypłacony w ciągu siedmiu dni „od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania”.

źródło: TVN24

21 czerwca 2020