Video

Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego w polskim języku migowym

Zachodniopomorski Oddział Polskiego Związku Głuchych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim przygotował filmy w polskim języku migowym. Materiały dotyczą pracy urzędu, sejmiku oraz atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego.

Polski język migowy (PJM) jest językiem wizualno-przestrzennym używanym w codziennej komunikacji przez społeczność Głuchych. Wielka litera w zapisie słowa Głusi wskazuje, że społeczność ta postrzegana jest jako mniejszość językowa.

W efekcie, obok filmów dotyczących zadań urzędu i sejmiku powstał materiał o skonsolidowanej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego i aplikacji rowerowej „Pomorze Zachodnie”. PZG opatrzył również ścieżką polskiego języka migowego spoty promocyjne regionu, ukazujące atrakcje turystyczne województwa.

Dla Głuchych Polaków posługujących się polskim językiem migowym jako językiem ojczystym, język polski jest językiem obcym, który poznają tylko w jakimś stopniu. Stąd, choć potrafią pisać w języku polskim, mogą robić błędy gramatyczne typowe dla obcokrajowców.

Aplikację można bezpłatnie pobrać z Google Play i App Store, link poniżej:

Wersja Android

Wersja iOS

Mapy, opisy obiektów i inne treści zawarte w aplikacji są również dostępne na stronie internetowej: rowery.wzp.pl

Z filmami dotyczącymi pracy Urzędu Marszałkowskiego można zapoznać się na stronie internetowej ROPS w zakładce Filmy informacyjne w Polskim Języku Migowym.

To kolejne działanie urzędu na rzecz zwiększenia dostępności urzędu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego został doceniony w konkursie LODOŁAMACZE. To największy i najdłużej działającym konkurs w Polsce, który propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby poprzez pokazywanie dobrych praktyk.

Źródło informacji i zdjęcia: niepelnosprawnilublin.pl

18 kwietnia 2024