News, Niepełnosprawność

Wołanie o pomoc. Dyskretny sygnał powinien być dyskretny

Ofiary przemocy domowej często podlegają ścisłej kontroli swoich oprawców, a przez to trudniej im zwrócić się do otoczenia o pomoc. Niektóre organizacje kobiece promują dyskretne sygnały lub inne rozwiązania, które mogą ułatwić nieme wołanie o pomoc.

Do Polski przed kilkoma laty dotarła viralowa kampania zainicjowana w mediach społecznościowych. Chodziło o symbol czarnej kropki narysowany we wnętrzu dłoni. Ta kropka na ręce miała sygnalizować prośbę o pomoc. „Jeżeli zauważycie kogoś z czarną kropką na dłoni, pomóżcie mu, wzywając policję” – głosił post udostępniany przez użytkowników.

Specjaliści czynnie zaangażowani w pracę z przemocowymi rodzinami bardzo szybko zasygnalizowali, że tego rodzaju „kampanie” prowadzone spontanicznie i „po partyzancku” mogą jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. „Dyskretny” sygnał przestaje być dyskretny, jeżeli może z łatwością dotrzeć do agresorów.

W sieci można znaleźć również wiele innych pomysłów na to, jak wezwać pomoc – na przykład dzwoniąc pod numer 112 z zamówieniem pizzy. Trudno jednak założyć, że każdy dyspozytor linii alarmowej zorientuje się, że nie chodzi o dowcip, a być może o sprawę życia lub śmierci.

Najbezpieczniej oczywiście skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, które zajmują się niesieniem pomocy i zapewniają ofiarom profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz prawne. W Polsce są to m.in. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” lub Feminoteka.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie jest to możliwe, warto umówić się na własny, naprawdę dyskretny znak z bliską osobą, do której mamy zaufanie.

***

Kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation wypromowała w ostatnich tygodniach dyskretny sygnał, który można zastosować w czasie wideoczatu z bliską osobą, aby zasygnalizować, że jest się ofiarą przemocy, nie zostawiając przy tym śladów, do których mógłby dotrzeć oprawca. Chodzi o gest zaciśnięcia kciuka na otwartej dłoni. Można to zrobić niepostrzeżenie, kontynuując przy tym zwykłą rozmowę.

źródło: Polsat News

12 czerwca 2020