Niepełnosprawność

Przemyśl. Powstają trasy turystyczne dostępne dla niepełnosprawnych

Lokalna Organizacja Turystyczna w Przemyślu realizuje  transgraniczny mikroprojekt zatytułowany „Ochrona praw obywatelskich osób niepełnosprawnych i stworzenie im możliwości poznania unikalnego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego miast Lwowa i Przemyśla”.

Celem działań jest umożliwienie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich zwiedzenia przynajmniej niektórych zabytków historycznych dwóch miast. Powstaną szlaki turystyczne dla osób niepełnosprawnych  na terenie Lwowa i Przemyśla. Inicjatorem i głównym partnerem projektu jest: LWOWSKIE STOWARZYSZENIE ROZWOJU TURYSTYKI (LART). Projekt jest współfinansowany ze środków PROGRAMU WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA EIS 2014-2020. Realizacja projektu trwa już 01.06.2020 r.

Główne działania projektu w Przemyślu zmierzają do dostosowania trasy turystycznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu osoby o ograniczonej percepcji ruchowej oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich będą miały ułatwiony dostęp do najcenniejszych zabytków Przemyśla. Trasa będzie obejmowała 5 obiektów turystycznych. Zaczynała i kończyła będzie się na parkingu na Placu Rybim, obejmowała będzie również przejazd przez Rynek. Obiekty na trasie: Archikatedra Rzymskokatolicka, Archikatedra Greckokatolicka, kościół Karmelitów, kościół Franciszkanów, budynek dworca kolejowego.

Ponadto projekt zakłada zapewnienie dostępności do kościoła Franciszkanów  poprzez budowę rampy umożliwiającej dostęp do wnętrza budynku, napisanie specjalistycznego przewodnika drukowanego i uruchomienie strony internetowej o Przemyślu dla osób niepełnosprawnych oraz promocja Przemyśla jako miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym.

– W trakcie realizacji tego projektu eksperci przeprowadzili wielokrotnie inspekcje dotyczące dostępności obiektów historycznych. Oględziny te dotyczyły dostępności zarówno samych obiektów jak i dróg dojazdowych do nich i wszelakich barier architektonicznych, m.in. nierówności nawierzchni, wysokości krawężników, itp. Ujawniono wiele barier, które w znacznym stopniu lub w 100 proc, uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się tą trasą. Dokumentacja techniczna przyjmuje, że osoba niepełnosprawna, w tym na wózku inwalidzkim, będzie w stanie pokonać tą trasę w sposób bezpieczny, komfortowy; będzie mogła bez problemu dostać się do wszystkich obiektów historycznych znajdujących się na trasie. W tej chwili największe problemy stanowi nawierzchnia (nierówna kostka brukowa), dość duża ilość zbyt wysokich krawężników oraz pozbawione podjazdów schody doprowadzające do obiektów. Przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej spotkali się z władzami miasta Przemyśla, w tym z Prezydentem Miasta i zwrócili uwagę na ten problem oraz poinformowali o trwającym projekcie. Mamy nadzieję, że w przyszłości miasto będzie w stanie zabezpieczyć pieniądze i przystosować całą trasę dla osób niepełnosprawnych wg dokumentacji kosztorysowej i technicznej uzyskanej z tego projektu – informuje Leszek Koman, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Przemyślu.

źródło: ekspresjarosławski.pl

18 marca 2021