Wykluczenie społeczne

Poznański Tydzień Tolerancji. Miasto przyjazne, przeciwne nienawiści i dyskryminacji

16 listopada br. ruszyła II edycja Poznańskiego Tygodnia Tolerancji. Miasto Poznań wraz z organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Komisji Dialogu Obywatelskiego przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń. Z uwagi na trwająca pandemię odbędą się online.

Tydzień Tolerancji to kwintesencja Poznania: otwartego, tolerancyjnego, przyjaznego. To doskonała okazja, by poznać potrzeby wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych zagrożonych dyskryminacją. To również szansa, by promować szacunek i akceptację wobec każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności. Celem II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji są działania zapobiegające sytuacjom, w których elementy te stają się przyczyną nietolerancji czy nienawiści. Zaplanowano prawie 30 wydarzeń w wersji online.

Oto ważniejsze wydarzenia zaplanowane w Poznańskim Tygodniu Tolerancji:

  • Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka nagrały podcast o stereotypach związanych z niepełnosprawnością.
  • CIM Horyzonty zaprasza na „Spotkanie z Żywymi Książkami”, tam każdy będzie mógł zweryfikować stereotypy związane z międzykulturowością.
  • Dzięki Fundacji FIONA będzie można porozmawiać z rodzicami osób z niepełnosprawnością o wartości akceptacji.
  • Odbędzie się także panel dyskusyjny o tym, jak najlepiej wspierać osoby LGBT+, który przygotuje Fundacja Tęczowe Rodziny.
  • Fundacja Akceptacja zaprosi na spotkanie z osobą transpłciową.
  • Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej poruszy problem przemocy wobec kobiet.

Podczas akcji artystycznej „Nitką do tęczy” poznańskie „Tęczowe seniorki”, związane z Fundacją Barak Kultury, będą wyszywać tęczową flagę – każdego dnia wyszyty zostanie jeden kolor, który będzie tworzony różnymi technikami. Dodatkowo 16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji jedna ze ścian Bramy Poznania zostanie po zmroku podświetlona na tęczowo.

źródło: Internet

16 listopada 2020