Wykluczenie społeczne

15 listopada – Światowy Dzień Ubogich

W listopadzie 2016 roku papież Franciszek w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, ustanowił Światowy Dzień Ubogich. W Kościele katolickim święto obchodzone w XXXIII Niedzielę Zwykłą, wypadające pomiędzy 13 a 19 listopada. W tym roku święto przypadło 15 listopada.

Po raz pierwszy obchodzono ten dzień 19 listopada 2017 roku, pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Organizowano w tym dniu uroczyste msze święte i liczne akcje pomocy (np. bezpłatne posiłki lub pomoc medyczną) dla osób bezdomnych itp., zarówno w Watykanie, jak i w innych krajach.

Tegoroczny 4. Światowy Dzień Ubogich odbywa się pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego”. W całym kraju prowadzono zbiórki na rzecz osób potrzebujących. Z powodu pandemii koronawirusa wiele inicjatyw zostało ograniczonych.

Papież Franciszek w orędziu na IV Światowy Dzień Ubogich podkreślił, że wyciągnięcie ręki jest znakiem, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości. Zauważył, że w ostatnich miesiącach, w których cały świat był jakby przytłoczony przez wirusa przynoszącego ból i śmierć, zniechęcenie oraz zagubienie, mogliśmy dostrzec wiele wyciągniętych rąk. – Wyciągnięta ręka lekarza, który przejmuje się każdym pacjentem, starając się znaleźć właściwe lekarstwo. Wyciągnięta ręka pielęgniarki i pielęgniarza, którzy nie patrząc na godziny pracy, zostają, aby troszczyć się o chorych. Wyciągnięta ręka tych, którzy pracują w administracji i organizują środki, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień. Wyciągnięta ręka aptekarza, realizującego tak wiele próśb, wystawiając się jednocześnie na ryzykowny kontakt z ludźmi. Wyciągnięta ręka kapłana, który błogosławi ze ściśniętym sercem. Wyciągnięta ręka wolontariusza, który pomaga tym, którzy żyją na ulicy, ale też i tym, którzy mają dach nad głową, ale nie mają co jeść. Wyciągnięta ręka kobiet i mężczyzn, którzy pracują, aby zapewnić konieczne usługi i bezpieczeństwo. I jeszcze wiele innych wyciągniętych rąk, które moglibyśmy tu wyliczać, aż do skomponowania litanii dobrych dzieł. Wszystkie te ręce rzuciły wyzwanie zarazie oraz strachowi, aby dać wsparcie i pociechę – podkreślił papież.

źródło: Internet

15 listopada 2020