News

Mity na temat silversów

Na temat srebrnej fali na rynku pracy wciąż funkcjonują mity, które zniechęcają rekruterów i przedsiębiorców do stawiania na pracowników 50 plus. Zamiata nich, wybierają oferty młodszych osób szukających pracy. Oto trzy mity, które mają mało wspólnego z prawdą.

  • Osoby 50 plus częściej chorują i spędzają więcej czasu na chorobowym

Rzeczywistość nie potwierdza tego mitu. Postęp w medycynie i farmacji w ostatnich latach przyczynił się do znacznego wydłużenia przewidywanej średniej długości życia i poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. W Polsce przewidywana średnia długość życia wynosi obecnie 77 lat, a w przypadku kobiet nawet 81 lat – czytamy na rządowym portalu zielonalinia.

Co więcej, badania naukowe pokazują, że pracownicy w wieku 50 plus rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich młodsi koledzy. W rzeczywistości, częstotliwość nieobecności w pracy jest bardziej związana z satysfakcją z wykonywanej pracy niż z wiekiem pracownika.

  • Pracownicy 50 plus są drożsi dla pracodawcy

Badania pokazują, że pracownicy z upływem lat coraz rzadziej zmieniają pracę. Zatrudniając osoby w wieku 50 plus, pracodawcy zdecydowanie zmniejszają ryzyko rotacji pracowników. To przekłada się na wymierne oszczędności związane z uniknięciem kosztów rekrutacji i szkolenia nowych pracowników. Co więcej, utrzymanie doświadczonych pracowników w organizacji pozwala na zachowanie tzw. pamięci instytucjonalnej, co pomaga uniknąć kosztów związanych z luką kompetencyjną.

  • Silversi są wykluczeni cyfrowo

Internet jest coraz częściej wykorzystywany przez osoby w wieku 50 lat i więcej, co czyni ich najszybciej rosnącą grupą użytkowników sieci. To zjawisko jest obserwowane nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Co ważne, młody wiek nie jest równoznaczny z posiadaniem umiejętności cyfrowych. Nawet młode osoby będą miały problemy z nabraniem kompetencji dotyczących np. skomplikowanych programów komputerowych.

Źródło: oprac. za money.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

18 lutego 2024