Niepełnosprawność

Kraków. Otwarto wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

Kraków uruchomił wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wypożyczalnia działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mieści się w Nowej Hucie, na os. Zielonym 15. 

Funkcjonuje trzy dni w tygodniu – od poniedziałku do środy – w godzinach od 8 do 15. Wypożyczenie odbywa się nieodpłatnie, pobierana jest jedynie kaucja zwrotna w wysokości 5 proc. wartości danego urządzenia. Decyduje kolejność zgłoszeń i dostępność sprzętu w danym momencie.

Celem działania tego miejsca jest wsparcie w codziennym funkcjonowaniu rodzin i osób z niepełnosprawnościami, którzy doświadczają trudności wynikających z ograniczonej sprawności. Z wypożyczalni może skorzystać każdy mieszkaniec Krakowa – informują urzędnicy krakowskiego magistratu.

Sprzęt wypożyczany jest nieodpłatnie, pobierana jest tylko kaucja zwrotna w wysokości 5 proc. jego wartości. Przykładowo: wypożyczając łóżko rehabilitacyjne elektryczne Taurus 150 – trzeba wpłacić kaucję w wysokości 150 zł, w przypadku wózka inwalidzkiego lub wózka toaletowego – 60 zł, a przenośnego koncentratora tlenu – 120 złotych. Dla części sprzętu została ustalona minimalna kaucja na poziomie 30 zł. Tyle trzeba wpłacić wypożyczając np. kule pachowe, materac przeciwodleżynowy VCM202 z pompą, balkonik trzyfunkcyjny, podpórkę czterokołową czy basen do mycia głowy.

Wypożyczenie odbywa się według kolejności zgłoszeń i w miarę dostępności danych urządzeń. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu składa się za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie: www.wypozyczalnia.mops.krakow.pl

W przypadku braku możliwości skorzystania z formularza online, można złożyć wniosek o wypożyczenie sprzętu w siedzibie MOPS-u, przy ul. Józefińskiej 14 (w Dziale wsparcia osób z niepełnosprawnościami) lub bezpośrednio w wypożyczalni. Zapotrzebowanie w tym przypadku składa się w formie wniosku i za pośrednictwem przedstawiciela MOPS-u.

Osobami uprawnionymi do korzystania z wypożyczalni są wyłącznie mieszkańcy Krakowa. Maksymalny okres wypożyczenia sprzętu – jak czytamy w regulaminie – wynosi 180 dni, z możliwością przedłużenia, o ile na liście oczekujących nie figurują inne osoby zainteresowane jego wypożyczeniem.

Źródło: dziennikpolski 24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

 

18 lutego 2024