Bezdomność

Lublin. Gorący Patrol od 20 lat wspiera bezdomnych

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy ks. Puzewicz usłyszał w wiadomościach o kolejnych osobach, które zmarły z wychłodzenia. Gorący Patrol jest odpowiedzią na wiele luk w systemie pomocy osobom ubogim i najbardziej potrzebującym.

Lubelski Mobilny Gorący Patrol każdego dnia pokonuje kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do głodnych i wychłodzonych. Świadczona jest też pomoc przedmedyczna, wolontariusze poza dostarczeniem ciepłego posiłku, ubrań i butów opatrują rany, zmieniają opatrunki, a nawet pomagają od strony psychologicznej czy prawnej. Wszystko w maseczkach ochronnych, z zachowaniem ostrożności. Pandemia COVID-19 w jeszcze dotkliwszy sposób ukazała skalę zagrożeń wykluczeniem, głodem czy wychłodzeniem.

Od października do końca kwietnia codziennie – w dni powszednie, w niedzielę i wszystkie święta – ks. Mieczysław Puzewicz wraz z grupą 40 wolontariuszy rozdaje ciepłe posiłki w punkcie wsparcia przy ul. 1 Maja 20 w Lublinie od 18.30 do 20.30, a także w ramach Mobilnego Gorącego Patrolu w różnych lokalizacjach na terenie miasta. W okresie letnim również podtrzymywany jest kontakt z osobami w kryzysie bezdomności, a także skrajnie ubogimi. Codziennie z tej pomocy korzysta ok. 70 osób. Posiłki dla skrajnie ubogich i bezdomnych osób Centrum Wolontariatu wykupuje w restauracjach, albo otrzymuje od restauratorów jako darowiznę.

W ramach Gorącego Patrolu prowadzone są również ambulatorium i łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności przy ul. I Maja 20, a także dwa domy readaptacyjne dla osób wychodzących z bezdomności. Ci, którzy podjęli próbę zmiany swojej sytuacji życiowej, mają możliwość zamieszkania w domu przez średnio trzy miesiące. Ponadto Gorący Patrol prowadzi przedsiębiorstwo Społeczne PS Centrum, które jest odpowiedzią na potrzebę zatrudnienia osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Obecnie osoby bezdomne i skrajnie ubogie wykonują proste prace polegające na uprzątaniu złomu, sprzątaniu posesji, produkcji mioteł.

***

Program Gorący Patrol realizowany przez Centrum Wolontariatu w Lubinie można wesprzeć darowizną finansową lub ciepłymi ubraniami. Aby się z nim skontaktować w kwestii pomocy lub wolontariatu, wystarczy zadzwonić na numer: 81 534 26 52. Dostępny jest także numer telefonu interwencyjnego: 791 156 921 w przypadku napotkania osoby lub osób wymagających specjalistycznej pomocy ze strony wolontariuszy Gorącego Patrolu. Natomiast w przypadku zagrożenia życia należy dzwonić na numer interwencyjny 112.

źródło: Radio eM

31 stycznia 2021