News

Otwarte serca i portfele. Najchętniej pomagamy dzieciom, chorym oraz niepełnosprawnym

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 29 lat. W tym roku grała dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wielki finał – w niedzielę 31 stycznia br. – był nieco inny, bo w dużej mierze przeniesiony do Internetu. Finał WOŚP tradycyjnie rozpoczyna rok, w którym wiele jest okazji do pomagania.

Do pomagania Polaków specjalnie zachęcać nie trzeba. Według badań CBOS trzy czwarte z nas przynajmniej raz w roku dzieli się pieniędzmi z potrzebującymi. Najchętniej pomagamy dzieciom, osobom chorym i niepełnosprawnym. Według innych analiz na cele charytatywne przekazujemy średnio 350 złotych rocznie.

Do tych najbardziej popularnych akcji zaliczają się także projekt Szlachetna Paczka i programy Caritas Polska. Ostatnio zainaugurowano kolejną edycję akcji Rodzina Rodzinie rozszerzoną o pomoc w Libanie i Kurdystanie.

Dużym zainteresowaniem Polaków cieszą się także nagłaśniane zbiórki internetowe. Z powodzeniem prowadzone są także lokalne inicjatywy charytatywne.

Niebawem kolejna szansa, by pomóc. Nie trzeba się angażować na 100%, wystarczy rozliczając podatek, jednym kliknięciem przekazać swój 1%.

W trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad  127 mln zł.

źródło TVP 3

1 lutego 2021