News, Więzienie

Literatura zza krat. Czytanie pomaga przetrwać osadzonym w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych

Osadzeni z Zakładu Karnego w Przytułach Starych w roku 2019 wypożyczyli 2459 woluminów. Świat literatury, fantazji, innej rzeczywistości, pozwala na oderwanie się od problemów dnia codziennego, jest też lekarstwem dla duszy i umysłu. Dla więźniów to nie tylko odskocznia, ale też resocjalizacja.

Literatura od lat pozwala inaczej patrzeć na otaczającą rzeczywistość, pozwala zanurzyć się w świecie fikcyjnych bohaterów czy poznać realne postaci sprzed lat. Można też zasięgnąć wiedzy z poradników czy encyklopedii, ale książki pełnią też wiele innych ról.

– Książki w jednostkach penitencjarnych pełnią również inną rolę, pozwalają zapomnieć o monotonni i problemach. Osadzeni korzystają z zakładowej biblioteki na każdym etapie pobytu w jednostce. W początkowej fazie pozbawienia wolności czytelnictwo jest próbą zajęcia czasu, którego nagle pojawiło się znacznie więcej. Po kilku tygodniach pozwalających na wstępne zaklimatyzowanie się do warunków więziennych, osadzeni po książki sięgają w poszukiwaniu zainteresowań – informuje st. szer. Beata Mikulska, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

– Dostęp do kultury pozwala osiągać również cele resocjalizacyjne, gdyż odpowiedni dobór literatury pozwala na kształtowanie empatii i postaw społecznych. Wielu osadzonych swoją przygodę z czytelnictwem zaczęło za murami zakładów karnych i aresztów śledczych. Udostępnienie odpowiednich publikacji sprawia, że dzięki lekturze mają możliwość spojrzenia na świat z innej perspektywy – dodaje st. szer. Beata Mikulska.

źródło: Moja Ostrołęka
fot. Zakład Karny w Przytułach Starych

17 sierpnia 2020