Więzienie

Kalisz. Twórcza resocjalizacja

Po raz kolejny kościół parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu przeistoczył się na chwilę w teatr, w którym wierni byli widownią, a ośmiu osadzonych – aktorami grającymi w przedstawieniu pod tytułem TRĘDOWATY, BO NIE KOCHANY. 

Spektakl, wystawiony dzięki inicjatywie wychowawczyni por. Mileny Garcarek i kapelana Oddziału, poruszał ważne kwestie moralne ukazując, na czym polega trąd ludzi XXI wieku. Skazani wcielili się w role m.in.: ojca, który zapewnił synowi bogactwo, ale nie dał mu miłości, nauczyciela skupionego na 'kształceniu’ a nie na 'kształtowaniu’, dyplomaty kierującego się wyłącznie dążeniem do władzy i odpowiedniej propagandy, zamiast dobrem drugiego człowieka czy alkoholika, który zamienił rodzinę i szacunek innych ludzi na 'pełną buteleczkę’.

Sztuka jest ważnym środkiem resocjalizacji. Udział skazanych w zajęciach teatralnych rozbudza u nich zainteresowania, wykształca refleksyjny stosunek do dóbr kultury oraz pozytywne postawy społeczne; daje możliwość redukcji napięć emocjonalnych w bezpieczny sposób, rozwija umiejętność autoprezentacji, poczucie własnej wartości, a także procesy poznawcze. A co najważniejsze, w ramach zajęć osadzeni poznają konstruktywne wzorce postępowania, które mogą stać się inspiracją dla działań podejmowanych po opuszczeniu murów więzienia.

Źródło informacji i zdjęcia:: sw.gov.pl.

12 marca 2024