Niepełnosprawność

Lawina wniosków o świadczenie wspierające

Pracownicy wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności mają ręce pełne roboty. Według „Dziennika Gazety Prawnej” od nowego roku złożono już tysiące wniosków o nowe świadczenie. Spore zainteresowanie znacznie opóźnia całą procedurę. 

Od 1 stycznia można ubiegać się o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin lub opiekunów. Wsparcie wynosi 3,5 tys. zł dodatku.

Okres składania wniosków trwa od 1 stycznia. Obłożenie urzędów jest ogromne. Z obliczeń „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że najwięcej pracy mają wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności w Rzeszowie, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Najmniej pracy w kwestii przyznawania tego świadczenia mają urzędnicy z Białegostoku i Opola.

Zgodnie z ustawą wojewódzkie zespoły mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. W związku z lawinowym składaniem pism istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą pojawić się opóźnienia.

Przypomnijmy, procedura przyznania świadczenia jest nieco czasochłonna. Aby dostać świadczenie, trzeba najpierw uzyskać decyzję od Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) o ustaleniu poziomu potrzebnego wsparcia, a potem złożyć wniosek o przydzielenie świadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wysokość świadczenia zależy od poziomu niepełnosprawności. Aby otrzymać świadczenie, należy uzyskać co najmniej 70 na 100 punktów.

Źródło: oprac. za onet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

18 lutego 2024