Niepełnosprawność

150 tys. wniosków o świadczenie wspierające

Do wojewódzkich zespołów ds. orzecznictwa wpłynęło ponad 150 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Proces określenia potrzeby wsparcia przeszło dotąd ponad 3 tys. osób – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Zapowiedział nowelizację ustawy o świadczeniu wspierającym.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zaznaczył, że przy tak dużej liczbie wniosków proces wymaga usprawnienia. „Było 600 osób orzekających, które przewidziała tamta ekipa rządząca. My przyspieszyliśmy proces szkoleń i certyfikowania kolejnych orzeczników. Mamy ich już w sumie 1100, kolejne szkolenia będą się odbywać w najbliższych tygodniach. Dzięki temu ten potencjał orzekający będzie dużo wyższy. Nie zmienia to faktu, że i tak potrzeby są ogromne” – podkreślił wiceminister.

Wyraził nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiała z każdym tygodniem i wsparcie trafi do potrzebujących jak najszybciej.

Zaapelował też do osób, które chcą ubiegać się o to świadczenie, by składały wniosek w formie elektronicznej.

„Dużym problemem jest to, że blisko 80 proc. osób składa wnioski papierowe. Niestety urzędnik musi i tak skopiować go na wersję elektroniczną. Wydłuża to cały proces. Mam więc apel do osób, które chcą wnioskować o przeskalowanie, aby robiły to przez portal Emp@tia” – powiedział Krasoń.

Wiceminister zapowiedział, że po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek ustawa o świadczeniu wspierającym zostanie znowelizowana.

Źródło: oprac. za infor.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 marca 2024