Aktualia

Katowice. Miasto zdobyło nagrodę „Marka Śląskie” m.in. za sklep socjalny

Podczas XXVIII Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, Katowice otrzymały prestiżową nagrodę „Marka Śląskie” w dwóch kategoriach. W kategorii Gospodarka nagrodzony został projekt „Kopalnia Start-upów”, a w kategorii Usługi – sklep socjalny. Nagrody odebrał prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Bardzo dziękuję kapitule konkursu za przyznane nam wyróżnienia. Pokazują one, że ciężka praca przynosi efekty. Nie chodzi o sam fakt uhonorowania Katowic tytułem Marka Śląskie, ale też o dostrzeżenie pracy i zaangażowania całego naszego zespołu. Praca ta przynosi efekty w postaci dobrze działających programów na rzecz naszych mieszkańców i rozwoju Katowic – powiedział Marcin Krupa. – Pierwszą nagrodę otrzymaliśmy w dziedzinie usług, w której nominowane były nasze sklepy socjalne. To w Katowicach dwa lata temu otwieraliśmy w Polsce pierwszy taki sklep, a dziś pracujemy nad tym, by uruchomić już trzecią lokalizację. Natomiast w dziedzinie gospodarki nagrodzono nasz autorski projekt – „Kopalnia start-upów” realizowany przez katowicki Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink – dodał prezydent.

Sklep socjalny w Katowicach został otwarty w grudniu 2020 roku. Był to pierwszy taki sklep w Polsce. Aktualnie w Katowicach prowadzone są dwa takie sklepy. Oba sklepy prowadzi katowicka organizacja pozarządowa – Fundacja Wolne Miejsce, która na ten cel otrzymała z miasta lokale do remontu oraz dofinansowanie w formie dotacji.

Oferta „Spichlerzy” kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone wykluczeniem społecznym. Najważniejszą zasadą działania sklepów jest sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50 proc. wartości ceny rynkowej.

Z zakupów w sklepach korzystać mogą osoby posiadające specjalne skierowania wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach lub Fundację Wolne Miejsce, tj. takie, których dochód nie przekracza obecnie 300 proc. kryterium dochodowego, określonego w ustawie o pomocy społecznej (czyli 2 328 zł w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 1 800 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie).

Projekt funkcjonowania sklepów socjalnych „Spichlerz” został również nagrodzony w konkursie: „The Innovation in Politics Awards 2021″ oraz zdobył pierwszą nagrodę w plebiscycie „Innowacyjny Samorząd 2022″.

Źródło: oprac. za silesion.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock..

6 września 2022