Aktualia

Gdańsk. Solidarność w obliczu wojny zaprezentowana na wystawie

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że do naszego kraju przybyło ponad trzy miliony uchodźców szukających schronienia. Pokazał też, że w obliczu kryzysu umiemy stanąć na wysokości zadania i nie zostawiamy nikogo w potrzebie. 

To, jak Polacy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, można zobaczyć na wystawie fotograficznej „Solidarni”, która pojawiła się na ogrodzeniu parku Oliwskiego. Wernisaż odbył się w niedzielę, 4 września w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wśród gości znalazła się wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

„Solidarni” to tytuł zbiorowego projektu fotograficznego dotyczący wojny w Ukrainie i uchodźców z tego kraju, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Wystawa dokumentuje ludzkie postawy i to, jak zwykli Polacy działali i przyjmowali gości zza wschodniej granicy. Ekspozycja niesie ze sobą uniwersalne przesłanie: dobroć, pomoc i solidarność, ale pokazuje też, czym jest kryzys samotności, lęk, smutek i dramat związany z porzuceniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, opuszczeniem rodzin, przyjaciół, bliskich.

Ekspozycja składa się z 51 wielkoformatowych wydruków. Znajdują się na nich zdjęcia polskich fotoreporterów: Michała Adamskiego, Agaty Kaputy, Ryszarda Karczmarskiego, Agaty Kubis, Anny Liminowicz, Macieja Nabrdalika, Jacka Sadowskiego, Tomka Sikory, Adama Tuchlińskiego, Przemysława Wierzchowskiego oraz Beaty Zawrzel.

W Gdańsku wystawa będzie dostępna do końca września. W połowie października trafi do Warszawy. Zostanie odsłonięta w przestrzeni miejskiej w Galerii Przystanek, na ogrodzeniu wokół parku Żeromskiego na Żoliborzu. Natomiast w listopadzie będzie ją można zobaczyć w Chełmie.

Organizatorem wydarzenia jest fundacja PRO-PHOTO, która skupia się na promowaniu projektów fotograficznych oraz kreowaniu wydarzeń artystycznych. Mecenasem wystawy jest Bank Millenium. Natomiast prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski objął honorowy patronat nad wystawą.

Źródło informacji i zdjęcia: gdynia.pl.

6 września 2022