Bezdomność

Katowice. Otwarto bezpłatną pralnię dla bezdomnych i ubogich

W Katowicach przy ulicy Opolskiej 9 powstała bezpłatna pralnia dla osób ubogich i bezdomnych. Pracownicy Punktu Misyjnego i Pomocy Kryzysowej pozyskali 13 tys. złotych ze zbiórki internetowej i wyposażyli swoją siedzibę w pralkę, suszarkę oraz niezbędne środki czystości. W czwartek, 16 listopada 2023r. nastąpiło uroczyste otwarcie pralni. Czerwoną wstęgę przeciął pan Ryszard, a pierwsze pranie zrobił pan Marcin – podopieczni punktu.

Na pomysł stworzenia prani wpadła Linda Pluta, która jest pracownikiem punktu. Okazało się, że jedną z potrzeb, którą zauważyła jest stworzenie pralni, ponieważ ludzie, którzy tutaj przychodzą po odzież, tą którą mają dobrą, ale brudną – wyrzucają. Chcielibyśmy też w jakiś sposób zadbać o ekologię, żeby te ciuchy, które są dobre mogły dalej im służyć 

– mówiła Katarzyna Jączyńska, kierownik Punktu Misyjnego i Pomocy Kryzysowej w Katowicach.

Kierownik punktu zapewnia, że powstanie pralni ma również walor edukacyjny – ta przestrzeń ma być miejscem nauki obsługi urządzeń i dbałości o swoje rzeczy.

Z pralni mogą skorzystać osoby będące w kryzysie bezdomności, osoby ubogie oraz ludzie, którzy wkrótce pójdą na terapię do ośrodka leczenia uzależnień.

Zasadą korzystania z pralni są proste. Zainteresowana osoba przychodzi, wkłada pranie, nastawia program pod moją kontrolą. Ja będę do pomocy i towarzystwa. Pralnia będzie otwarta w poniedziałki i wtorki w godzinach od 12 do 15:30.

Źródło: dziennikzachodni.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

16 listopada 2023