Video

Katowice. Święto „młodych duchem” 

Poniedziałek, 25 września, stał się wielkim świętem seniorów na katowickim rynku. Dzień Aktywnego Seniora przyciągnął wielu starszych mieszkańców i gości. Nie zabrakło koncertów i specjalnych stoisk, wśród których seniorzy mogli znaleźć wiele przydatnych dla siebie gadżetów i informacji.

Pogoda dopisała – mowa tu nie tylko o braku deszczu, ale i o pogodzie ducha, której nie brakuje katowickim seniorom. W czasie wydarzenia na katowickim rynku nie zabrakło dobrej zabawy, tańców, rozmów i atrakcji. Z roku na rok przybywa seniorów uczestniczących w zabawie – to może stanowić także obraz zwiększającej się liczby osób w podeszłym wieku w naszym lokalnym społeczeństwie.

Jedno ze stoisk, które czekały na katowickich seniorów na rynku, przygotowała Fundacja Wolne Miejsce. Wolontariusze przygotowali dla starszych katowiczan ciepły posiłek na wielkiej patelni. Przy tej okazji przypominali także, że wkrótce w Katowicach ruszy Społeczne Ministerstwo Samotności.

Realizatorem wydarzenia dla seniorów, na zlecenie miasta Katowice było Stowarzyszenie FAMI.LOCK. W Katowicach jest ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia.

Powiedzieli:

Prezydent Katowic, Marcin Krupa W najbliższym czasie chcemy przeznaczyć jeszcze więcej pieniędzy na seniorów, po to, by jeszcze bardziej ich aktywizować. Seniorzy bardzo chętnie podróżują, więc będziemy chcieli przygotować specjalne dofinansowania do wyjazdów i wycieczek naszych seniorów w różne miejsca w naszym kraju. Budujemy także system edukacji dla seniorów, którzy coraz lepiej radzą sobie z obsługą komputerów i smartfonów. Chcemy uczyć ich korzystania z różnych aplikacji – często takich dedykowanych właśnie im.  W całej Europie są takie trendy, że społeczeństwa się starzeją, a więc seniorów ciągle przybywa. To dla nas motywacja, by jeszcze bardziej dbać o najstarszych mieszkańców naszego miasta. Chcemy, by mieli świadomość, że w Katowicach o nich myślimy. 

Prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski Wiemy, że najważniejsza dla seniorów jest społeczność, ale też ruch i radość. Wiemy, że mają oni też potrzebę celu, pracy dla kogoś. Chcemy, by seniorzy współpracowali z nami, by mogli tworzyć takie miejsca, w których to wszystko znajdą. Najważniejsze, żeby każdy senior zrozumiał, że to od niego samego zależy często jego zdrowie, życie. Im szybciej zdecyduje się na wyjście z domu z innymi seniorami, tym szybciej jego życie stanie się lepsze.

Źródło: wkatowicach.eu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

25 września 2023