News, Video

Jak reagować widząc przemoc wobec dziecka?

Coraz więcej Polaków opowiada się za prawnym zakazem stosowania przemocy wobec dziecka. Niestety nadal niewielu z nich reaguje, gdy jest świadkiem takiej sytuacji.

– W naszym społeczeństwie ciągle jest wiele obaw związanych z reagowaniem w sytuacjach, gdy dziecko doświadcza przemocy ze strony rodziców lub opiekunów. Brak reakcji często wynika z przeświadczenia, że nie powinniśmy się wtrącać w prywatne sprawy rodziny. To nieprawda. Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz społeczny obowiązek. Dzieci same nie potrafią się obronić. To rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci – uważa dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, i dodaje: – Zdajemy sobie sprawę, że bycie świadkiem przemocy może być trudnym doświadczeniem, że ludzie nie wiedzą, jak zareagować lub brakuje im odwagi, dlatego fundacja podpowiada jak to zrobić prawidłowo.

Osoby, które są świadkami przemocy, mogą znaleźć ścieżkę postępowania na stronie fundacji https://fdds.pl lub skorzystać z pomocy konsultantów, dzwoniąc na numer 800 100 100 (telefon jest bezpłatny, anonimowy, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15, a w czwartek dodatkowo 16:30-20:30).

Jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka? Zacznij działać

  • Gdy jesteś świadkiem sytuacji zagrażającej życiu dziecka, nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.
  • Gdy podejrzewasz, że dziecko doświadcza w rodzinie przemocy fizycznej lub psychicznej, poinformuj o swoich podejrzeniach dzielnicowego, ośrodek pomocy społecznej, sąd rodziny, ewentualnie żłobek, przedszkole lub szkołę, do której chodzi dziecko.
  • Gdy widzisz przemoc wobec dziecka ze strony rodzica lub opiekuna w przestrzeni publicznej, zareaguj osobiście lub zadzwoń na policję.
  • Gdy widzisz, że dziecko jest rażąco zaniedbane, np. rodzice zostawiają je bez opieki, nie interesują się nim, narażają na niebezpieczeństwo, nie zapewniają mu jedzenia, odpowiedniego ubrania, leczenia, zawiadom opiekę społeczną lub sąd rodzinny.
  • Gdy widzisz, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie, zawiadom prokuraturę lub policję.

Pamiętaj! Twoja reakcja na krzywdę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na lepszą przyszłość. Każda forma przemocy ma nie tylko natychmiastowy wpływ na dziecko, ale też odroczone konsekwencje, takie jak:

  • niska samoocena,
  • trudności relacyjne,
  • obniżona umiejętność przyswajania wiedzy,
  • większe prawdopodobieństwo zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych.

Źródło: oprac. za radiozet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 listopada 2022