News, Niepełnosprawność

Dla ponad 171 tys. niepełnosprawnych dzieci aktywowano Polski Bon Turystyczny

Z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano dotąd płatności na blisko 1,9 mld zł – poinformował resort rozwoju i technologii. Z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Bon można aktywować poprzez indywidualne konto osoby uprawnionej, która w swoim profilu PUE ZUS ma przyznane świadczenie podstawowe, a dzięki dodatkowym funkcjom może wygenerować świadczenie dodatkowe o wartości 500 zł. Każde dziecko z niepełnosprawnością może otrzymać bon o łącznej wartości 1000 zł.

Największą wartość wszystkich aktywowanych bonów ze świadczeniem dodatkowym odnotowano w województwie mazowieckim (ponad 31,5 mln złotych w bonach zawierających świadczenie dodatkowe) i śląskim (prawie 29 mln złotych w bonach zawierających świadczenie dodatkowe).

Przypomniano, że poprawie jakości oferty skierowanej do osób z niepełnosprawnościami służy też przygotowany przez Polską Organizację projekt Certyfikacji Podmiotów Turystycznych. Jedną z ocenianych kategorii w ramach dobrych praktyk stosowanych w obiektach przyjmujących płatności bonem znalazły się udogodnienia umożliwiające wypoczynek gościom z dysfunkcjami.

Blisko 50 proc. podmiotów spośród ponad 2,5 tys. biorących udział w projekcie dysponuje takimi rozwiązaniami, jak w pełni przystosowane pokoje i łazienki, swobodny dostęp do sali restauracyjnej, obniżona lada recepcyjna, windy, podjazdy, brak barier architektonicznych oraz specjalne oferty biur podróży i imprez turystycznych.

W ramach projektu powstała też mapa obiektów stosujących dobre praktyki z możliwością wyszukiwania obiektów posiadających udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: https://certyfikat.pot.gov.pl/mapa-obiektow.

Jak wyjaśnił resortu, PBT umożliwił skorzystanie z oferty wyjazdów rehabilitacyjnych i turnusów leczniczych, ale też usług i imprez turystycznych przygotowanych specjalnie pod kątem dostępności dla dzieci z niepełnosprawnościami jak np. kurs żeglarstwa dla osób niesłyszących czy turnusy dla osób z autyzmem.

„Największym zainteresowaniem korzystających z dodatkowego świadczenia cieszyły się ośrodki położone w województwach małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim” – wskazano. Dodano, że tendencja ta widoczna jest też w analizie wszystkich wykorzystanych bonów.

Dodatkowe świadczenie dla dzieci z niepełnosprawnością wykorzystywane było w różnego rodzaju obiektach – płacono nim zarówno w hotelach i obiektach noclegowych, jak i w podmiotach specjalizujących się w organizacji wypoczynku i turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością.

W województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, śląskim, pomorskim, podlaskim, łódzkim i lubelskim przynajmniej jeden obiekt na trzy przyjmujące najwięcej płatności bonem, jest ośrodkiem rehabilitacyjnym lub obiektem organizującym turnusy dla osób z niepełnosprawnością. W pozostałych województwach w pierwszej trójce znalazły się hotele, obiekty noclegowe, apartamenty i parki rozrywki.

Bon można aktywować do końca marca 2022 r. Do tej daty należy także dokonać płatności bonem, natomiast z samej usługi hotelarskiej czy imprezy turystycznej można skorzystać później.

Źródło: oprac. za TVP3 Bydgoszcz. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

26 października 2021