Niepełnosprawność

Skarżysko-Kamienna. „Niezłomni” zdobywają Koronę Gór Polskich

Niepełnosprawna młodzież z Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej wraz z opiekunami podjęła w tym roku niezwykłe wyzwanie. Chcą zdobyć Koronę Gór Polskich, 28 najwyższych szczytów pasm górskich na terenie naszego kraju. 

Akcja „Niezłomni w Koronie Gór” rozpoczęła się od przygotowań i zbiórki pieniędzy na wyprawy. Na apel odpowiedziały firmy i zwykli ludzie. Internetowa zbiórka w ciągu zaledwie sześciu tygodni przyniosła aż 55 tysięcy złotych.

15 września jako pierwszy ze szczytów, grupa „Niezłomnych” zdobyła Łysicę (612 metrów nad poziomem morza). W kolejnych dniach grupa ze Skarżyska pokonała kolejne cztery najwyższe szczyty: Gór Stołowych – Szczeliniec, (919 metrów n.p.m.), Gór Bystrzyckich – Jagodną (985 metrów n.p.m.), Gór Orlickich – Orlicę (1084 metrów n.p.m.) i Karkonoszy i Sudetów- Śnieżkę (1602 metrów n.p.m.).

23 października „Niezłomni” pojechali w Beskidy. Wspięli się na najwyższą górę Beskidu Wyspowego, Mogielicę (1170 metrów n.p.m.) oraz Lubomir (904 metrów n.p.m.) w Beskidach Makowych.

Na zdobycie Korony Gór Polskich uczestnicy dali sobie dwa lata. Na swoim koncie mają już 7 z 28 szczytów.

Jeśli pogoda dopisze, jeszcze w tym roku chcą zdobyć Turbacz (1310 metrów n.p.m.) w Gorcach i Wysoką (1050 metrów n.p.m.) w Pieninach.

Źródło: oprac. za echodnia.eu. Zdjęcie ilustracyjne – Pixabay.

26 października 2021