Niepełnosprawność

Warszawa. Rośnie liczba rodzin, które korzystają z opieki wytchnieniowej. Mnożą się jednak problemy

W tym roku Warszawa otrzymała mniej rządowego wsparcia na realizację programu opieki wytchnieniowej. To odbije się na samych rodzinach – alarmuje stołeczna opozycja, bo wnioski o fachową opiekę podczas nieobecności opiekuna osób z niepełnosprawnościami mogą być odrzucane. Radni Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że cięcia to wina poprzedniego rządu

Centrum Wsparcia Społecznego na Przedwiośniu to pierwsza placówka oferująca opiekę wytchnieniową dla rodzin, które stale zajmują się osobą z niepełnosprawnością. – Pozwala na złapanie oddechu i wytchnienia, o którym mówimy. To są proste rzeczy, musimy na przykład sprawy urzędowe załatwić, potrzebujemy dwóch/trzech godzin w ciągu dnia i są to godziny, kiedy nie możemy zostawić swojego podopiecznego samego w domu – wyjaśniła Katarzyna Komoń, dyrektor Centrum Wsparcia Społecznego na Przedwiośniu w Warszawie.

Taką opiekę – zarówno dzienną, jak i całodobową – osoby z niepełnosprawnościami znajdują tu.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest traktowanie człowieka podmiotowo. Ktoś nam przekazuje swój największy skarb, swoja osoba, ktoś nas darzy gigantycznym zaufaniem – mówi Anna Korytko-Krajewska, kierownik Ośrodka Opieki Wytchnieniowej przy Centrum Wsparcia Społecznego na Przedwiośniu w Warszawie. W minionym roku z takiej darmowej formy wsparcia w Warszawie skorzystało tylko 193 opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Na ten cel między innymi z rządowego funduszu solidarnościowego przeznaczono blisko 1,5 miliona złotych, a to o 300 tysięcy złotych mniej niż w tym roku. – Usłyszałam na komisji polityki społecznej, że będzie się to wiązało z odmowami wniosków składanych przez warszawskie rodziny – powiedziała Alicja Żebrowska, radna m.st. Warszawy, Prawo i Sprawiedliwość KW Prawo i Sprawiedliwość. – To taki prezent, który otrzymaliśmy od odchodzącej władzy PiS-u, która obcięła środki na opiekę wytchnieniową w Warszawie. Trudno mi mówić o liczbach, jak bardzo zmienią się liczby rodzin, które otrzymają taką pomoc – wyjaśniła Aleksandra Śniegocka-Goździk, radna m.st. Warszawy, Platforma Obywatelska KKW Koalicja Obywatelska.

Pomóc rozwiązać problem mają programy miejskie, na które w tym roku w stolicy zabezpieczono około dwóch milionów złotych.

Źródło: TVP3 Warszawa. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

19 lutego 2024