News, Niepełnosprawność

„Dobry start”. Uczącym się niepełnosprawnym świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia

Program „Dobry start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek.

Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek należy złożyć przez platformę Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od początku sierpnia można aplikować również drogą tradycyjną. W tym celu należy przesłać wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście stawić się w urzędzie gminy, miasta, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej przez daną gminę. Dokumenty można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+.

Nabór wniosków trwa od 1 lipca do 30 listopada 2020 r.

Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

źródło: Polskie Radio 24

17 sierpnia 2020