Niepełnosprawność

Poznań. Wyjątkowa zbiórka dla niepełnosprawnych dzieci

Mają po kilka czy kilkanaście lat, a już przeżyły niejedno trudne doświadczenie. To właśnie dla tych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. św. Ludwiki w Poznaniu ambasadorzy akcji „Bądź blisko, daj mi skrzydła” zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Chodzi o to, by spełnić choć kilka prostych marzeń tych dzieci.

Zapewnić lepsze warunki

Choć na twarzach dzieci widać uśmiech, to niejedno już w życiu przeżyły. W Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Ludwiki w Poznaniu mieszka 60 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i co najmniej dwoma upośledzeniami. Siostry zakonne, które opiekują się dziećmi, starają się zapewnić im jak najlepszy dom.

Dzieci na stałe mieszkają w ośrodku, uczą się w publicznych szkołach, a popołudniami siostry zakonne organizują im zajęcia, by jeszcze bardziej wspierać ich rozwój.

Choć siostry starają się, jak mogą zapewnić dzieciom odpowiednie warunki, to pieniędzy nie starcza na wszystko, czasami nawet na podstawowe potrzeby nawet na jedzenie.

Nie wystarcza, a dla mnie jest najważniejsze, by dzieci tego nie poczuły, bo mają mieć poczucie bezpieczeństwa. To jest kluczowe dla ich rozwoju

– mówi dyrektorka Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. św. Ludwiki w Poznaniu s. Anna Świtalska.

Spełnić marzenia

Dlatego ośrodek postanowili wesprzeć darczyńcy, którzy wspólnie zorganizowali akcję „Bądź blisko, daj mi skrzydła”. Przedsiębiorcy i osoby prywatne tworzą internetowe zbiórki na podstawowe potrzeby ośrodka, ale też na spełnianie marzeń dzieci.

Zbiórka na wielkanocne prezenty na portalu zrzutka.pl przerosła najśmielsze oczekiwania. Choć jeszcze się nie zakończyła, to już zebrano dwa razy więcej pieniędzy, niż zakładano.

Zbiórek podczas akcji „Bądź blisko, daj mi skrzydła” było już kilka. Niektóre pomogły kupić żywność czy opłacić rachunki. Inne z kolei zostały przeznaczone na wyjścia do restauracji czy do fryzjera. I to takie atrakcje dają najwięcej radości i nawiązują do hasła akcji.

Komponuje się w całą ideę ośrodka i tego, by je motywować, by dmuchać w ich skrzydła i żagle

– podkreśla ambasador akcji „Bądź blisko, daj mi skrzydła” Dawid Doliński.

Ambasadorzy zakładają długofalową pomoc i zapowiadają kolejne zbiórki dla ośrodka.

Źródło: poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

27 marca 2024