Bezrobotność, News

Stypendium dla bezrobotnych z tytułu podjęcia dalszej nauki

Stypendium ma na celu wsparcie osób bezrobotnych, które chcą podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia swoich szans na znalezienie pracy.

Pojęcie „podjęcie dalszej nauki” obejmuje zarówno rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie, jak i kontynuację nauki na dotychczasowym poziomie, lecz kolejnym semestrze. W związku z tym podjęcie dalszej nauki należy rozumieć jako:

  • rozpoczęcie nauki po raz pierwszy na wyższym poziomie kształcenia, niż ostatnio zakończony, tj. w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych w przypadku ukończenia szkoły podstawowej (lub gimnazjum) lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych) – w przypadku ukończenia szkoły ponadpodstawowej;
  • ponowne rozpoczęcie nauki w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych), po uprzednim przerwaniu nauki w dowolnym typie szkoły ponadpodstawowej lub wyższej;
  • kontynuację nauki na określonym poziomie kształcenia, lecz w wyższej klasie/semestrze szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych lub na wyższym roku/semestrze szkoły wyższej (w formie studiów niestacjonarnych).

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki może otrzymać osoba bezrobotna, która:

  • nie posiada kwalifikacji zawodowych i w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjęła dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej w formie studiów niestacjonarnych;
  • dochód na osobę w rodzinie na dzień rozpoczęcia nauki nie przekracza wysokości dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Aby otrzymać stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki należy złożyć wniosek o przyznanie stypendium wraz z załącznikami:

  • zaświadczeniem wystawionym przez szkołę, potwierdzającym podjęcie nauki;
  • zaświadczeniem o wysokości dochodu na osobę w rodzinie;
  • kserokopią świadectwa ukończenia szkoły.

Wniosek o przyznanie stypendium powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki z uwzględnieniem wliczanych do okresu nauki okresów ustawowych przerw w nauce, takich jak ferie czy wakacje. Tylko w takim przypadku możliwe jest przyznanie stypendium oraz jego wsteczna wypłata za okres od dnia rozpoczęcia nauki.

źródło: infor

12 października 2020