News, Niepełnosprawność

Ogólnopolska konferencja w Radomiu. Szukanie wspólnego języka z osobą niemówiącą

Nauczyciele, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnością z całej Polski wzięli udział w dwudniowej konferencji „Model aktywnej komunikacji w praktyce edukacyjnej szkół oraz rodzin dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacji” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”.

Konferencja zorganizowana została z myślą o nauczycielach, którzy chcą w efektywny sposób prowadzić terapię i edukację osób z trudnościami w porozumiewaniu się, dyrektorach placówek, którzy poszukują innowacyjnych rozwiązań w swoich placówkach oraz rodzicach, którzy szukają wspólnego języka z dzieckiem niemówiącym.

Konferencja odbyła się w miniony weekend (10-11 października br.) w siedzibie radomskiej Caritas. Obok prelekcji nie zabrakło dyskusji oraz zajęć warsztatowych.

Partnerami wydarzenia byli: Caritas Diecezji Radomskiej oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

Szacuje się, że na 1000 osób, od 8 do 12 doświadcza poważnych zaburzeń w porozumiewaniu się. Są to nie tylko osoby niemówiące, ale również osoby, które przez trudności w porozumiewaniu się, są niezrozumiane przez większość społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że kontakt z tymi osobami nie jest możliwy. Umożliwia go komunikacja alternatywna i wspomagająca.

Specjaliści stawiają nacisk na współpracę nauczycieli, terapeutów i rodziców. Jednak w przypadku podopiecznym domów pomocy społecznej często współpraca z rodzicami jest niemożliwa. Wtedy przed ogromnym zadaniem stają terapeuci.

Organizatorzy chcieli pokazać przez konferencję, że nie ma rzeczy niemożliwych jeśli chodzi o niepełnosprawności. Przy każdej można wprowadzać systemy komunikacyjne, tylko trzeba je bardzo dobrze dostosować, indywidualnie do każdego użytkownika.

źródło: Radio Plus

13 października 2020