Niepełnosprawność

Słupsk. WTZ – ćwierć wieku niesienia pomocy 

Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji, placówka zorganizowała jubileuszową galę, na której podziękowano wielu instytucjom za współpracę oraz wyświetlono film o działalności Warsztatu.

Słupski WTZ może poszczycić się tym, że jest najstarszą tego typu placówką w powiecie. Warsztat został założony w 1997 roku i choć w jego nazwie wymieniana jest instytucja macierzysta (Polski Związek Niewidomych), to na co dzień udziela on pomocy i wsparcia osobom z różnymi niepełnosprawnościami, nie tylko niewidomym.

– Nasz warsztat jest najstarszy w powiecie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Ćwierć wieku – to brzmi dumnie, ale też zobowiązuje do tego, by działać jeszcze lepiej, jeszcze dłużej […]. Przez te 25 lat w naszym Warsztacie działo się naprawdę wiele. Wszystko zaczęło się w 1997 roku, dokładnie 20 października. Cieszymy się, że jesteście Państwo z nami – witała zebranych Agnieszka Orzech, dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku.

Na galę w słupskim Ratuszu zaproszono wszystkich tych, którzy związani byli z działalnością Warsztatu – władze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, władze samorządowe, przedstawicieli miejskich instytucji, pracowników. Nie zabrakło również samych podopiecznych, osób z niepełnosprawnościami.

W wyjątkowy sposób podziękowano osobom, które w szczególności zaangażowane były we wsparcie i rozwój Warsztatu – wręczono im jubileuszowe, pamiątkowe statuetki.

Jednym z głównych punktów uroczystości była projekcja filmu, który pokazywał jak wygląda praca z podopiecznymi w Warsztacie. Oko kamery uwieczniło, jak osoby z niepełnosprawnościami radzą sobie na zajęciach plastycznych, sportowych, kulinarnych. Na materiale filmowym utrwalono również, jak przebiega nauka podopiecznych – czytania, czy pisania.

Uroczystość zwieńczył występ artystyczny niewidomej laureatki programu „Must Be The Music”, Patrycji Baczyńskiej.

Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych prowadzi zajęcia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej dla 50 osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, uszkodzeniem wzroku i słuchu. W zamyśle, miał być początkowo przeznaczony dla 30 uczestników, jednakże systematycznie rozszerzał swoją działalność. Uczestnicy WTZ to mieszkańcy Słupska i okolic – Ustki, Dębnicy Kaszubskiej czy Siemianic.

Źródło: oprac. za gp24,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 października 2022