Niepełnosprawność

Sochaczew. 30 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej, dwie okazje do świętowania

16 kwietnia w nowym budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sochaczewie odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej bezpłatnego użyczenia obiektu stowarzyszeniu Ja-Ty-My, które od kilku lat prowadzi sochaczewski WTZ. Spotkanie było jednocześnie okazją do świętowania 30-lecia Warsztatu.

Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego przecięcia wstęgi przed świeżo oddanym do użytku budynkiem. Następnie ksiądz Józef Staszewski poświęcił obiekt.

Po powitaniu gości odbyło się podpisanie umowy użyczenia budynku przez starostwo powiatowe w Sochaczewie stowarzyszeniu Ja-Ty-My, prowadzącego Warsztat Terapii Zajęciowej. Starosta Jolanta Gonta przekazała też symboliczny klucz do budynku prezesowi stowarzyszenia Tomaszowi Musielskiemu, a ten oddał go w ręce kierownika WTZ Piotra Pętlaka.

Podczas wydarzenia uczestnicy WTZ zaprezentowali krótko historię miejsca oraz swoją działalność. Obecnie działa tu dziesięć pracowni: gospodarcza, komputerowa, krawiecka, wikliniarska, galanterii drzewnej, plastyczna, dwie ogólnorozwojowe, rękodzielnicza, tkacka. Skupiają one pięćdziesięciu uczestników. Wiemy już, że w związku z nową przestrzenią, do Warsztatu będzie mogło niebawem dołączyć pięć dodatkowych osób.

Spotkaliśmy się tu z okazji otwarcia nowej siedziby, ale też w związku z 30-leciem WTZ. Cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem. Już teraz będziemy mogli spędzać Wigilię czy jajeczko na siedząco, przy jednym stole, razem z naszymi gośćmi, bo jesteśmy przecież jedną wielką rodziną 

– mówił kierownik WTZ Piotr Pętlak.

Nauczyliśmy niepełnosprawnych bardzo wiele, ale nauczyliśmy też siebie bardzo dużo, bo nauczyliśmy się prowadzić warsztat. Tutaj nie wystarczy pracować, tu trzeba dać z siebie kawałek serca. Rodzice początkowo niechętnie oddawali do nas swoje dzieci w obawie przed utratą świadczeń. Nic takiego się nie stało, a rodzice nam z czasem zaufali. Warsztat został otwarty i coś się stało w Sochaczewie. Po otwarciu warsztatu zaczęły powstawać inne ośrodki dla osób niepełnosprawnych

– mówiła założycielka WTZ Jadwiga Dąbrowska.

Wszystkim osobom, które przysłużyły się do tego, że WTZ znajduje się w tym miejscu, w jakim się znajduje, wręczono podziękowania i piękne drewniane figurki w kształcie skrzydeł.

Źródło informacji i zdjęcia: tusochaczew.pl.

21 kwietnia 2024