Aktualia

„Żywnościowy SOS” – startuje program dla organizacji pomocowych

Rosnące koszty utrzymania szczególnie uderzają w najuboższych – przybywa osób, które nie mają wystarczających środków na zakup żywności. Pogarszająca się sytuacja jest wyzwaniem m.in. dla organizacji pomocowych. Aby je wesprzeć, Fundacja Biedronki uruchomiła program „Żywnościowy SOS”. Do rozdysponowania są ponad 4 miliony złotych.

Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany do fundacji, stowarzyszeń oraz kościelnych osób prawnych posiadających status organizacji pożytku publicznego wspierających najbardziej wrażliwe grupy społeczne – osoby dotknięte ubóstwem, chorobą i niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Do rozdysponowania są łącznie ponad 4 miliony złotych, które mają zwiększyć możliwości organizacji pomocowych w zakresie zapewniania żywności.

– Program wsparcia organizacji pomocowych „Żywnościowy SOS” jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację najbardziej wrażliwych grup społecznych – osób dotkniętych ubóstwem, chorobą, niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, którym pomaga nasza Fundacja. Kluczową rolę w tym trudnym okresie mają do odegrania organizacje pozarządowe, które chcemy wesprzeć, by mogły pomóc jeszcze większej liczbie osób – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Organizacje objęte programem otrzymają od Fundacji Biedronki pomoc (w postaci e-Kodów) do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka. E-Kody zostaną przekazane w dwóch turach: w listopadzie 2022 oraz w lutym 2023.

Program jest skierowany do fundacji, stowarzyszeń oraz kościelnych osób prawnych posiadających status organizacji pożytku publicznego, które prowadzą jeden z poniższych rodzajów działalności:

  • Prowadzą schroniska dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, a także ogrzewalnie, noclegownie i jadłodajnie,
  • Prowadzą działalność polegającą na udzielaniu pomocy żywnościowej na rzecz osób dotkniętych ubóstwem, zagrożonych niedożywieniem, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, np. w formie mobilnej kuchni czy paczek żywnościowych dla osób ubogich,
  • Prowadzą hospicja stacjonarne.

Organizacje zainteresowane uzyskaniem wsparcia w ramach programu powinny wypełnić formularzotwiera się w nowej karcie do 23 października 2022. O kwalifikacji do programu zadecyduje spełnienie wymogów wskazanych w regulaminie (dostępnego na stronie Fundacji Biedronki) oraz kolejność zgłoszeń.

Źródło: Fundacja Biedronki. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 października 2022