Niepełnosprawność

RPO pyta co z reformą systemu orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności

Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał ministerstwa rodziny i polityki społecznej pismo, w którym pyta minister Marlenę Maląg o aktualny stan prac nad reformą systemu orzecznictwa oraz o termin jej zakończenia. Zauważył, że obecnie w Polsce funkcjonuje sześć niezależnych systemów, co wiąże się ze znaczącymi utrudnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

– Ludzie skarżą się na konieczność poddawania się badaniom przez różne zespoły orzecznicze, które biorą pod uwagę różne aspekty stanu zdrowia. Dla osób chorych wiąże się to z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w okresie pandemii. Dotyczy to także pozyskiwania i kompletowania dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia. Przepisy są sprzeczne, dezorientują osoby z niepełnosprawnościami i utrudniają im korzystanie ze swoich praw – napisał Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik zauważył, że temat ten był już wielokrotnie podejmowany przez RPO. Przypomniał, że już w 2017 r. powołany został Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, a także kwestia orzecznictwa pojawiła się też w przyjętej na początku roku przez rząd Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

Stanisław Trociuk przypomniał również, że w grudniu ubiegłego roku, podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, poświęconej opiece długoterminowej i niesamodzielności jako nowemu ryzyku socjalnemu, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała o zakończeniu prac przez Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

W Polsce funkcjonuje sześć systemów orzekania o niepełnosprawności. Cztery systemy ustalają uprawnienia do świadczeń rentowych (w ramach ZUS, KRUS, MSWiA i MON), i piąty – o stopniu niepełnosprawności oraz szósty – w zakresie potrzeb kształcenia specjalnego.

Źródło: Reha-News. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

2 września 2021