Niepełnosprawność

Coroczny obóz “Betanii” dla osób niepełnosprawnych

Jak co roku, Parafialny Zespół Caritas „Betania” z Myślenic wyruszył na obóz rekolekcyjno-rekreacyjny dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to wyjątkowy czas zarówno dla podopiecznych, jak i wolontariuszy. Jest to również okazja, aby poprzez różne działania pomagać im w zgłębianiu wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach życia, na miarę ich możliwości.

Parafialny Zespół Caritas „Betania” działający przy parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach swoje początki ma już w 1991 roku. Myślą przewodnią stało się zdanie z Dziejów Apostolskich: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Podjęta dotychczas praca pozwalała na odkrycie, że ten, kto pomaga otrzymuje więcej.

Aktualnie działalność PZC „Betania” polega na wszechstronnej pomocy charytatywnej, obejmującej zarówno osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, bezdomne, nieporadne życiowo jak i osoby potrzebujące doraźnej pomocy. Osoby niepełnosprawne w ciągu roku, mogą uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach integracyjnych oraz we wspólnej mszy świętej, a także w pielgrzymce organizowanej przez zespół.

Corocznym wydarzeniem organizowanym przez „Betanię” jest obóz rekolekcyjno-rekreacyjny dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to dziesięciodniowy wyjazd do ośrodka dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy obóz ma swoją konkretną tematykę (np. 9 dni dookoła świata, święci, bajki, podróże po Polsce), która ma urozmaicić i uatrakcyjnić czas podopiecznym. W tym roku wspólnota odwiedziła Mazury, a dokładnie miejscowość Kosewo.

Opiekunami osób niepełnosprawnych są wolontariusze PZC „Betania”, którzy wyrażają chęć podjęcia się tego zadania i wykazują predyspozycje, które weryfikowane są podczas spotkań z niepełnosprawnymi.

Trudności, z jakimi muszą mierzyć się wolontariusze to między innymi ograniczona możliwość komunikacji werbalnej z niektórymi podopiecznymi, a także niepełnosprawność ruchowa, która także często staje się barierą. Dla organizatorów bardzo budujące jest to, jak wolontariusze z radością podejmują się tego trudu.

Organizacja obozu jest to też duże przedsięwzięcie finansowe, które byłoby wręcz niemożliwe, gdyby nie wsparcie licznych dobroczyńców. W tym roku, dzięki życzliwości burmistrza Myślenic, dużą pomoc otrzymali z gminy Myślenice, która równała się jedną czwartą wszystkich wydatków. Pozostałe środki były zdobyte podczas zbiórki przy myślenickim Sanktuarium, kiermaszu używanych książek, a także z indywidualnych wpłat na konto bankowe oraz wsparciu firmy „Stalmika”.

Źródło: oprac. za Gazetą Krakowską. Zdjęcie ilustracyjne Pexels

2 września 2021