Niepełnosprawność

Projekt Avalon EXTREME. Sitwake sportem dla niepełnosprawnych

W dniach 23-24 sierpnia na terenie wyciągów do uprawiania sportów wodnych Wakestok na Plaży Miejskiej Dojlidy odbyło się pionierskie szkolenie sitwake pt.: „Aktywni z Avalon”, organizowane przez Fundację Avalon oraz Wakestok.

Szkolenie w Białymstoku odbyło się po raz pierwszy, w ramach współpracy z fundacją Avalon, realizującą projekt Avalon EXTREME. Jest to przedsięwzięcie, którego misją jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych uprawianych przez osoby z niepełnosprawnościami. Pokazując je jako ludzi aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy sportowe w widowiskowych i ekstremalnych dyscyplinach.

Sitwake to odmiana wakeboardingu, który polega na pływaniu po tafli wody na desce trzymając się liny podłączonej do wyciągu. Sitwake skierowany jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, ponieważ deska służąca do pływania ma specjalnie zamontowane siedzisko i podnóżek z pasem na stopy. To sport przeznaczony dla osób, które mimo swojej niepełnosprawności mają na tyle silną górną połowę ciała, aby utrzymać drążek liny podłączonej do wyciągu.

Korzystać z sitwake’a oraz wypożyczać niezbędny sprzęt można będzie w białostockim wakeparku już od następnego sezonu. Wakestok zachęca do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane rozpoczęciem swojej przygody z sitwake, a także organizacje współpracujące z osobami niepełnosprawnymi.

***

Kolejne bezpłatne szkolenie sitwake w zakresie treningów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami obędzie się w Śremie w dniach od 29 do 31 sierpnia 2021 roku.

Sport jest dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. W Fundacji Avalon posługujemy się hasłem „Wystarczy zacząć” i my właśnie zaczęliśmy tworzyć mapę dostosowanych obiektów sportowych, na której niebawem znajdzie się WakePlace Śrem, jako pierwszy wakepark w województwie wielkopolskim objęty naszym projektem dostępności. Cieszymy się ogromnie, że kolejny zespół ośrodka sportowego zostanie przeszkolony. Bo dostępność sportu zwiększa się nie tylko przez dostosowania sprzętu, ale szczególnie dzięki przeszkoleniu kadry – powiedziała Aleksandra Kogut, koordynatorka Avalon Extreme.

***

Prowadzony przez Fundację Avalon w ramach projektu „Aktywni z Avalon” kurs jest jednym z cyklu szkoleń skierowanych do kadry ośrodków sportowych takich, jak siłownie, wakeparki i tory gokartowe oraz opiekunów i wolontariuszy, dzięki któremu w Polsce powstanie sieć miejsc treningowych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Celem projektu „Aktywni z Avalon”, jest przeszkolenie kadry w zakresie z sitwake’a, crossfitu i gokartów w wybranych województwach w Polsce i rozwój sportów ekstremalnych oraz aktywizacja osób z niepełnosprawnościami.

Projekt „Aktywni z Avalon” realizowany jest przy dofinansowaniu ze środków PFRON.

Źródło: oprac. na podstawie materiałów prasowych i Kuriera Porannego. Zdjęcie – fot. Wakestok

Od redakcji: O projekcie Avalon Extreme pisaliśmy obszernie na: https://www.wykluczeni.pl/fundacja-avalon-zaprasza-sport-jest-dla-wszystkich-takze-dla-niepelnosprawnych/

26 sierpnia 2021