News

Tokio 2020. 25 medali w dorobku naszych paraolimpijczyków

Polscy sportowcy zdobyli 25 medali, w tym siedem złotych, w XVI igrzyskach paraolimpijskich, które w niedzielę zakończyły się w Tokio. Dla porównania, pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyli ich 39, z czego dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Dorobek biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

MEDALE POLAKÓW:

25 sierpnia

• Szabla na wózkach – srebrny medal – Adrian Castro,
  • Kolarstwo torowe – wyścig na dochodzenie – brązowy medal – Marcin Polak/Michał Ładosz (są podejrzani o doping – grozi dyskwalifikacja)

26 sierpnia

•  Podnoszenie ciężarów do 45 kg (kobiety) – brązowy medal – Justyna Kozdryk.

27 sierpnia

• Lekkoatletyka – rzut maczugą – złoty medal (i rekord świata) – Róża Kozakowska.
  • Lekkoatletyka – bieg na 100 m – srebrny medal – Michał Derus.
  • Lekkoatletyka – pchnięcie kulą – brązowy medal – Lech Stoltman.

28 sierpnia

• Tenis stołowy- brązowy medal – Natalia Partyka.
  • Tenis stołowy- brązowy medal – Karolina Pęk.
  • Tenis stołowy- brązowy medal – Maksym Chudzicki.

29 sierpnia

• Tenis stołowy – złoty medal – Patryk Chojnowski.
  • Lekkoatletyka – rzut dyskiem – złoty medal – Piotr Kosewicz.

30 sierpnia

• Tenis stołowy – srebrny medal – Rafał Czuper.
  • Trójbój siłowy powyżej 86 kg (kobiety} – brązowy medal – Marzena Zięba.

31 sierpnia

• Lekkoatletyka – pchnięcie kulą (kat, F34) – srebrny medal – Lucyna Kornobys.
  • Kolarstwo (kat. H3) – brązowy medal – Renata Kałuża.

1 września

• Lekkoatletyka – pchnięcie kulą kobiet (kat. F32) – srebrny medal – Róża Kozakowska.
  • Pływanie – 400 m stylem dowolnym kobiet S10 – brązowy medal – Oliwia Jabłońska.
  • Tenis stołowy (klasa 1-2) – mężczyźni drużynowo – brązowy medal – Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk.

2 września

• Strzelectwo sportowe w klasie SH1 na dystansie 25 m –  srebrny medal – Szymon Sowiński.

3 września

• Lekkoatletyka – skok w dal kobiet – złoty medal – Karolina Kucharczyk.
  • Lekkoatletyka – bieg na 1500 m – złoty medal – Barbara Bieganowska-Zając.
  • Tenis Stołowy – kobiecy debel – złoty medal – Natalia Partyka/Karolina Pęk.
  • Lekkoatletyka – skok wzwyż – brązowy medal – Maciej Lepiato.

4 września

• Lekkoatletyka – pchnięcie kulą kobiet (kat. F40) – złoty medal – Renata Śliwińska.
  • Lekkoatletyka – bieg 200 m kobiet (kat. T47) – brązowy medal – Alicja Jeromin.