Wykluczenie cyfrowe

Problem wykluczenia cyfrowego na wsi

Polska wieś jest jednym z motorów napędowych gospodarki. Wzrost PKB za 2022 rok jest w okolicach 5 proc więc to czy młodzi rozwiną bardziej rolnictwo determinuje rozwój kraju. Co zrobić by chcieli zostać na wsi?

Zdaniem Adama Nowaka, lidera Związku Młodzieży Wiejskiej należy przede wszystkim skończyć z wykluczeniem cyfrowym na wsi.

Rozwój szerokopasmowego internetu daje dostęp do wszystkich nowoczesnych usług w XXI w. Niestety już małe miasta mają z tym problem a co dopiero wioski? Tak więc Globalna Wioska nie jest domem wsi polskiej? Nawet GSM 5 generacji nie jest tam dostępny, ba nawet LTE to mniej jak 40 proc. pokrycia terenu.

To poważny problem, współczesne rolnictwo by być konkurencyjne musi mieć szybki internet bo to dostęp do danych i ich analiza. Takie dane gwarantują podjęcie właściwych decyzji w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

ZMW jest członkiem 4H czyli europejskiej organizacji edukacyjnej dla dzieci i młodzieży stawiających na rozwój. Jest też członkiem Europejskiej Rady Młodych Rolników, gdzie wiceprezydentem został właśnie Adam Nowak. Tak więc polska młodzież wiejska ma potencjał i powinna mieć możliwość skorzystania ze wszystkich nowoczesnych metod rozwoju i działania.

Jeśli jednak wykluczenie cyfrowe istnieje na wsi to jak mają sobie poradzić osoby niepełnosprawne? Osoby niepełnosprawne z natury są w trudnej sytuacji jeśli chodzi o rozwój osobisty a jeśli do niego potrzebny jest dostęp do netu to mamy problem na wsi. Dostęp do światłowodu na wsi to mniej jak 40 proc. powierzchni terenów wiejskich jeśli do tego dołożymy status ekonomiczny osób niepełnosprawnych to wygląda to źle.

Tylko co 3 osoba z niepełnosprawnością na wsi ma możliwości ekonomiczne na abonament światłowodowy więc statystycznie tylko 15 proc. z nich realnie może z niego korzystać. Oczywiście dostęp do netu to nie jedyny problem tego środowiska na wsi.

Źródło: oprac. za bezpiecznapodroz.org. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

31 stycznia 2023