Wykluczenie cyfrowe

„Przełamiemy stereotypy”. Program dla seniorów i młodzieży jednocześnie

Rozpoczęliśmy prace nad nowym programem przeciw wykluczeniu cyfrowemu seniorów – zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej. Zajęcia z obsługi smartfonów i komputerów miałyby odbywać się w szkołach, a instruktorami byłaby młodzież.

Minister przekazała, że umiejętność korzystania z komputera wśród seniorów w Polsce wynosi obecnie 6 procent, średnia w UE to jest 16 procent.

Mamy dużo do zrobienia w tej dziedzinie. Wszystkie aplikacje, takie – jak choćby mObywatel – ułatwiają życie. Pomagają zapisać się do lekarza, wypełniać dokumentację drogą elektroniczną, a to wymaga umiejętności korzystania z internetu.

– podkreśliła na konferencji prasowej.

Minister poinformowała, że powołano już zespół roboczy, który ma wypracować projekt edukacyjny polegający na tym, że dzieci, młodzież i studenci będą uczyć seniorów obsługi smartfona oraz internetu.

W tym celu m.in. chcemy sprawić, żeby szkoły, szczególnie na obszarach wiejskich, były otwarte nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. To będzie pełna integracja młodego i starszego pokolenia, a uczenie od małego procesu starzenia się będzie naturalne. Przełamiemy stereotypy i zmienimy świadomość, żeby solidarność pokoleniowa stała się rzeczywistością, bo bez niej nie będzie dobrej polityki senioralnej, zostaną jedynie wykluczenie oraz izolacja 

– powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Zdaniem minister zdobyta przez seniorów wiedza będzie przeciwdziałać samotności, a program będzie stanowił pomoc w realizacji innych projektów. Marzena Okła-Drewnowicz nie podała bliższych informacji organizacyjnych, na przykład czy i na jakie wynagrodzenie mogliby liczyć przedstawiciele młodego pokolenia w zamian za dzielenie się swoją wiedzą z seniorami.

Źródło: oprac. za radiozet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

18 kwietnia 2024