Niepełnosprawność

Poznań. Inny Festiwal Fundacji Barak Kultury

Inność ma różne wymiary. Inny, to ten – innego koloru skóry, o innym kształcie nosa, innego wyznania, inaczej mówiący, bądź ubierający się. Szczególną innością jest ta przecinająca wszystkie poprzednie wymiary, związana z niepełnosprawnością – z niewidzeniem, niesłyszeniem, niemówieniem, niemożnością poruszania się. 

Podczas Festiwalu Fundacja Barak Kultury już po raz dziewiąty stara się uczynić tę inność widzialną.

Poprzez seanse filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją, tłumaczone na język migowy, poprzez budynki pozbawione barier architektonicznych, działania fundacji otwierają świat kultury na ludzi, którzy dotychczas mieli problem, by w niej uczestniczyć.

Z drugiej strony, poprzez spektakle realizowane przez samych niepełnosprawnych i seanse filmów dotykających tematu niepełnosprawności, poprzez wystawy prac autorstwa artystów niepełnosprawnych oraz prezentowanie innych ich aktywności  – fundacja czyni ten świat widzialnym. Pozwala obawy uczynić bezpodstawnymi, a lęki niepotrzebnymi.

W tym roku – od 11 do 26 października – ponownie zaprasza na szereg wydarzeń festiwalowych i proponuje niecodzienne spotkania.

Program festiwalu jest bogaty, a szczegóły dostępne są na na profilu facebookowym Fundacji Barak Kultury.

Festiwal otwiera wernisaż prac Miłosza Bronisza, młodego twórcy malującego stopami. Wystawa nosi tytuł „Nogi pełne roboty”.

Występ Julisza Sipiki to zmierzenie się z nie mniej kłopotliwą kwestią. Żart ma prowokować śmiech i dlatego lubimy żartować. Jednocześnie jednak uznajemy, że niektóre żarty są nie na miejscu. Mogą być niesmaczne, albo raniące. To sprawia, że śmiech w obliczu niepełnosprawności rodzi wątpliwości.

Prócz tego, można będzie obejrzeć spektakl „Matplaneta” teatru integracyjnego Przestrzeń Działań Otwartych, zadający pytanie o rolę i formę edukacji szkolnej. Na ile szkoła jest i może być instytucją uwzględniającą różne potencjały i możliwości jednostek?

Spotkanie z Katarzyną Błoch pozwoli zaś z perspektywy osoby niepełnosprawnej przyjrzeć się czasowi pandemii.

Poza tym, podczas szeregu warsztatów, uczestnicy będą mogli „dotknąć” dźwięków, w sposób podstawowy poznać tajniki języka migowego, a także alfabetu Lorny.

Justyna Tomczak-Boczko z dużą dozą dystansu i humoru w swoim monodramie pt. „Całe życie w dresach” w reżyserii Przemysława Prasnowskiego, zda sprawę ze szczególnej perspektywy – matki niepełnosprawnego dziecka.Spektakl będzie można zobaczyć w Borku Wielkopolskim, Obornikach, Kleszczewie i Krobii.

Od kilku lat Inny Festiwal wychodzi poza Poznań. Ze swoimi wydarzeniami Barak Kultury odwiedza mniejsze miejscowości Wielkopolski takie, jak między innymi Trzcianka, Szamotuły, Międzychód. To wydaje się szczególnie istotne.

Źródło: oprac. za e-teatr.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

11 października 2021