Przemoc domowa

Obgryzanie paznokci – sygnał ukrytych problemów emocjonalnych

Nietypowym i niezrozumiałym nawykiem dla wielu osób jest obgryzanie paznokci. Ten nawyk może pojawić się u każdego, zarówno u dzieci, jak też u dorosłych. Niekiedy ta niezrozumiała czynność może świadczyć o poważnym, ukrytym problemie.

Trudny do zrozumienia i zwalczania nawyk, którym jest obgryzanie paznokci, nierzadko jest cichym sygnałem ukrytych problemów natury emocjonalnej. Bez ustalenia przyczyny i okazania właściwego wsparcia bardzo trudno jest się go pozbyć.

Jak się okazuje, obgryzanie paznokci, jak też np. obgryzanie skórek dookoła paznokci czy skubanie skóry, jest aktywnością, która w ten sposób stymuluje mózg. Następnie pojawia się ono częściej, podczas znudzenia albo z braku zajęcia. Zdarza się też, że jest to sposób na radzenie z trudnymi bądź niezrozumiałymi emocjami. Może być również pewnym rodzajem mechanizmu obronnego, metodą ucieczki, często wykorzystywaną szczególnie przez najmłodszych. Obgryzanie paznokci umożliwia regulację emocji w sytuacjach, gdy nie udaje się z nimi poradzić w inny sposób.

Przyczyny obgryzania paznokci mogą być różne. Od prozaicznych – jak znudzenie czy kopiowanie zachowania dorosłych przez najmłodszych, do bardziej poważnych problemów natury psychicznej i emocjonalnej. Mogą to być m.in.: zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, przewlekły stres i problemy emocjonalne, problemy rówieśnicze, dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie z obecną przemocą psychiczną bądź fizyczną, dorastanie w rodzinie z osobami uzależnionymi np. od alkoholu, zaburzenia rozwojowe, m.in. autyzm, zespół Aspergera i ADHD.

Obgryzanie paznokci uważa się za nieszkodliwy nawyk. Jego efektem ubocznym są nieestetycznie ułamane, rozdwajające się i osłabione paznokcie.

Jednakże podczas obgryzania może dojść do powstawania drobnych urazów skóry miękkich tkanek w okolicy paznokcia, co będzie sprzyjało ich infekcji. Ponadto ułatwia się przenoszenie bakterii oraz innych zarazków obecnych na powierzchni dłoni w obręb jamy ustnej i gardła, co sprawia, że obgryzanie paznokci zwiększa ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Na poradzenie z tym problemem istnieje kilka sposobów, ale w pierwszej kolejności warto się zastanowić co spowodowało nawyk – nuda, stres czy trudne emocje?

Dopiero po ustaleniu przyczyny można spróbować pracować nad tym przy wsparciu psychologa lub terapeuty.

Istnieje również kilka trików, które mogą zastąpić obgryzanie paznokci innym, mniej szkodliwym nawykiem.

Alternatywą może być spędzenie czasu na wolnym powietrzu, czyli spacer, uprawianie sportu albo inną, odpowiadającą odprężeniu emocjonalnemu aktywność.

Źródło: L24.lt. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

4 maja 2023