Seniorzy

Obcowanie ze sztuką poprawia zdrowie seniorów

Badania pokazują, że obcowanie ze sztuką, nawet w formie wirtualnej, może promować aktywne i zdrowe starzenie się. Wirtualne wizyty w muzeach i obcowanie ze sztuką za pomocą komputera lub VR (wirtualnej rzeczywistości) to dobra alternatywa dla seniorów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą odwiedzać muzeów i innych ośrodków kultury. Osoby starsze, których zdrowie na to pozwala, mogą czerpać korzyści ze sztuki na przeróżne sposoby. Do tego służy arteterapia, czyli  forma leczenia za pomocą sztuki.

Arteterapia poprawia sprawność ruchową seniorów, bo zakłada nie tylko obcowanie ze sztuką w muzeach, ale przede wszystkim aktywność artystyczną, w tym malowanie, rysowanie, wyklejanie, haftowanie i inne formy plastyczne.

Tego typu forma terapii poprawia też sprawność psychiczną, bo wymaga doświadczania i kontemplowania sztuki, a często łączy się także z dyskusją na ten temat. Obcowanie ze sztuką jest wyzwaniem intelektualnym bez względu na wiek.

Sztuka odgrywa też dużą rolę w nawiązywaniu relacji. Wspólne wycieczki do muzeów, spotkania w klubie seniora, prace plastyczne, czy też rozmowy na temat sztuki rozwijają umiejętności społeczne i dają poczucie przynależności do grupy. To niezwykle ważne w przypadku seniorów, bo osoby starsze często cierpią z powodu samotności i wykluczenia społecznego.

Arteterapia to nie żart, to uznana forma terapii, którą rekomendują zarówno specjaliści od zdrowia psychicznego, jak i rehabilitanci i geriatrzy.

Źródło: oprac. za radiozet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

 

22 sierpnia 2022