Więzienie

Chmielów. Powstanie nowoczesny zakład karny

W tych dniach podpisano umowę na budowę najnowocześniejszego zakładu karnego w Polsce. Powstanie na Podkarpaciu, w Chmielowie. To będzie placówka dla kobiet bez krat, za to z halą produkcyjną i domem przejściowym. Ma kosztować 90 milionów złotych.

W Chmielowie, w pobliżu zakładu karnego powstanie dom przejściowy. Trafią do niego kobiety kończące kary pozbawienia wolności. Ma to być miejsce, które pozwoli im przygotować się do życia poza murami więzienia. Dom przejściowy pomieści 38 osób.

Na terenie nowego zakładu karnego powstanie też hala produkcyjna, w której zatrudnienie znajdzie około stu kobiet. Według zapowiedzi służby więziennej, będzie to najnowocześniejszy kompleks penitencjarny w Polsce. Budowa nowego zakładu karnego dla kobiet ma też być szansą na pracę dla mieszkańców oraz absolwentów kierunków takich jak resocjalizacja czy pedagogika.

Dziś 68 kobiet odbywa kary pozbawienia wolności w jednym z oddziałów rzeszowskiego zakładu karnego. 98 przebywa w więzieniu w Kielcach – jednostka podlega właśnie pod Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. Nowy zakład karny w Chmielowie ma być gotowy na wiosnę 2024 roku.

Źródło: oprac. za rzeszow.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

22 sierpnia 2022