Aktualia

Obchody Światowego Dnia Ubogich

W niedzielę 13 listopada 2022 r. – po raz szósty – obchodzono w całym Kościele Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego Dnia są słowa z Ewangelii według św. Marka: „Chrystus dla was stał się ubogim” (por. 2 Kor 8, 9) . 

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera” ogłoszonym na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia 20 listopada 2016 r. Obchodzony ma być corocznie w 33. niedzielę zwykłą w ciągu roku liturgicznego – przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Wraz z całym Kościołem święto obchodzono także w Polsce. Oto kilka informacji z różnych regionów kraju,

  • Łódź.

W niedzielę (13 listopada) przed łódzką katedrą stanęło miasteczko medyczne, w którym szczegółowe badania mogły przejść osoby ubogie, bezdomne i potrzebujące wsparcia. To jedna z form pomocy organizowanych w ramach VI Światowego Dnia Ubogich. W Łodzi skupią się na profilaktyce zdrowia psychicznego.

Był też oczywiście ciepły posiłek oraz ciepła odzież i koce, zebrane w ramach zbiórki „Ogrzej ciepłem”. Zbiórka prowadzona była przez wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas na terenie archidiecezji łódzkiej.

We wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna jest również tytka charytatywna.

– Tytka charytatywna to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary będą przekazane ubogim w parafii w postaci paczek, bądź wykorzystane do przygotowania posiłków. W poprzednich edycjach akcji zebrano w całej Polsce ponad 100 tysięcy tytek, które trafiły do najbardziej potrzebujących – wyjaśnił dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski,
  • Katowice.

W centrum miasta na potrzebujących czekał nie tylko ciepły posiłek, ale również dodatkowe wydarzenia.

Na placu przed dworcem kolejowym rozstawione zostały namioty, w których na potrzebujących czekali wolontariusze. Wydarzenie rozpoczęło się od śniadania. Później wystąpi Teatr Ubogich, a w trakcie obiadu zagrał Marcin Wyrostek. W sumie posiłek przygotowano dla kilkuset osób

Poza tym organizatorzy przygotowali porady prawne, zawodowe, psychologiczne i terapeutyczne oraz warsztaty rękodzielnictwa. Były też namioty pomocy, a w nich wymiana odzieży czy akcja opatrunek na ratunek.

  • Lublin.

W parafiach odprawiono msze święte w intencji ubogich. W parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie mszy przewodniczył biskup Mieczysław Cisło.

– Osoby potrzebujące zachęcam do korzystania z organizacji takich jak Centrum Wolontariatu i oczywiście modlitwy – mówi biskup Mieczysław Cisło. – Wiadomo, że inicjatywy Kościoła nie rozwiązują kwestii społecznej. Biedni, jak powiedział Pan Jezus, zawsze będą. Jest ich więcej w tym roku czy od dwóch lat, bo do naszych ubogich i bezdomnych dołączyli Ukraińcy. Podstawowe przesłanie, to „nie są sami”. Żeby wiedzieli, że jest ktoś, kto wychodzi naprzeciw ich potrzebom, ale przede wszystkim jest z nimi Jezus Chrystus.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizował spotkanie dla osób ubogich w Domu Nadziei przy al. Unii Lubelskiej. Po Mszy św.,zaplanowano wspólny obiad i wspólne spędzenie czasu, a na zakończenie goście otrzymali drobne upominki.

Źródło: Internet. Zdjęcie – archidiecezjalubelska.pl

13 listopada 2022