News

Ludzkie dramaty za zamkniętymi drzwiami

Według sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2022 rok złożono ponad 83 tysiące formularzy Niebieska Karta. Procedura ma pomóc w skutecznym reagowaniu na przemoc, która niestety nadal jest obecna w polskich domach. Często jest niewidoczna, ludzkie dramaty rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami. 

Ofiary przemocy domowej w pierwszej kolejności powinny zgłosić sprawę na policję. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Operatorzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekażą bezpośrednio dyżurnemu jednostki organizacyjnej policji właściwej miejscowo dla miejsca zdarzenia, lub pobytu osoby potrzebującej 

– mówi podkom. Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Zgłoszenie sprawy na policję ułatwia utworzenie tzw. Niebieskiej Karty. Formularze mogą wypełniać nie tylko funkcjonariusze policji, ale również pracownicy:

  • pomocy społecznej,
  • ochrony zdrowia,
  • gminnej komisji problemów alkoholowych,
  • organizacji pozarządowych.

Ofiary przemocy domowej mogą również skorzystać z pomocy Niebieskiej Linii.

Osoby znajdujące się w kryzysie emocjonalnym mogą skontaktować się z nami za pośrednictwem całodobowego numeru telefonu. Mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą, psychologiem 

– mówi Maja Kuźmicz, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy.

Można również znaleźć pomoc na platformie 116sos.pl. – Znajduje się na niej wyszukiwarka placówek, które oferują pomoc. Są też czat całodobowy i formularz kontaktowy. Dodatkowo na stronie Funduszu Sprawiedliwości dostępna jest Sieć Ośrodków Pomocy dla Ofiar Przestępstw. Trzeba pamiętać, że przemoc jest przestępstwem.

Źródło: oprac za radiolodz.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

15 lutego 2024