Niepełnosprawność

Łódź. Konferencja „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” 

3 listopada w Łodzi odbyła się konferencja „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”. Jej uczestnicy zastanawiali się m.in. w jaki sposób zwiększyć aktywność zawodową wśród osób z niepełnosprawnościami.

Tegoroczna konferencja „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” odbyła się pod hasłem „(Nie)elastyczność rynku pracy osób z niepełnosprawnościami podczas pandemii koronawirusa”. Celem wydarzenia było podsumowanie dotychczasowych zmian na rynku pracy osób niepełnosprawnych, które zostały spowodowane przez pandemię COVID-19. Starano się wypracować wspólne stanowisko dotyczące mechanizmów wsparcia osób niepełnosprawnych.

Zdaniem Pawła Wdówika, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, liczba aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami rośnie, ale nadal nie pracuje zawodowo ponad dwie trzecie z nich. – Niestety, pod tym względem Polska jest z tyłu. To są wieloletnie zapóźnienia. Mamy aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością na poziomie 29 procent. To nawet nie jest 1/3 tych, którzy mogliby podjąć taką aktywność – dodaje.

Według Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i nauki, w Polsce trzeba zbudować system wspierania osób z niepełnosprawnościami w procesie edukacji i aktywnego poszukiwania pracy. – Otwieranie drzwi dla osób niepełnosprawnych to zadanie administracji rządowej, resortów edukacji i nauki, a także rodziny, pracy i polityki społecznej. Szereg rządowych agend powinien dostosować rozwiązania i normy prawne, by ewentualnie występujące bariery były niwelowane – podkreśla.

Organizatorami konferencji odbywającej się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej był Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundacja „Łódź Akademicka”.

Podczas konferencji osoby niepełnosprawne miały możliwość uczestniczenia w bezpośrednich spotkaniach z pracodawcami, a także w działaniach zwiększających ich szansę na znalezienie właściwej dla siebie pracy, praktyki czy stażu.

Wydarzenie było także okazją do promocji firm i przedsiębiorstw, które tworzą nowe miejsca pracy oraz produkty związane z szeroką rozumianą niepełnosprawnością, rehabilitacją oraz opieką zdrowotną skierowaną do osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: oprac. za Radiem Łódź i gov.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

4 listopada 2021