Przemoc domowa

Koleżanki Sąsiadki –  nowy projekt antyprzemocowy

Koleżanki Sąsiadki to autorski antyprzemocowy projekt Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, realizowany z Centrum Praw Kobiet. To jedyne w swoim rodzaju pogotowie, do którego po pomoc zgłaszać się będą mogły osoby doświadczające przemocy domowej. Realizowany jest w ok. 600 miastach i miasteczkach w Polsce – wszędzie tam, gdzie działa Strajk.

Uczestniczki projektu – “latarniczki” – podpowiedzą, co w kryzysowej sytuacji można zrobić, do kogo się zwrócić, gdzie znaleźć schronienie, jak egzekwować swoje prawa. Najpierw czeka je półroczny cykl szkoleń przygotowany we współpracy z Centrum Praw Kobiet.

Według statystyk, każdego roku w Polsce tysiące osób pada ofiarą przemocy w rodzinie – to jedynie przypadki, które zgłosiły swoją sytuację wymiarowi sprawiedliwości. Faktyczna liczba pokrzywdzonych na skutek domowej opresji, według pomocowych organizacji kobiecych, sięga rocznie 800 tysięcy.

Polskie instytucje państwowe, organy ścigania, wymiar sprawiedliwości, powołane do tego, by wspierać ofiary przemocy, są niewydolne lub przytłoczone skalą zjawiska.

Plan walki z tym zjawiskiem polega na konsultowaniu się, szkoleniu, wsłuchiwaniu się w najbliższe otoczenie. Równocześnie rozpoczyna się ostry dyżur społeczny, szczególnie potrzebny w regionach, w których przemoc domowa jest wzmacniana kulturowo, a instytucjonalna sieć pomocy jest mało wydajna lub nie istnieje w ogóle. Aktywistki obiecują, że dotrą wszędzie. Na Podhale też.

Rekrutacja na kurs trwa do 30 września br. Można się na niego zapisać: parasolki.osk@gmail.com

Więcej informacji na: https://cpk.org.pl/kolezanki-sasiadki-nowy-projekt-cpk-i-strajku-kobiet/

Źródło: oprac. na podstawie informacji CPK. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

15 września 2021