Przemoc domowa

Wieliczka. W ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki 2021 powstał mural

Interaktywny mural ozdobił centrum Wieliczki. Barwny „obraz” powstał na budynku urzędu przy ul. Pocztowej. Artystyczny projekt, autorstwa Olgi Pernet zrealizowano w ramach Wielickiej Kampanii Pomarańczowej Wstążki 2021, której finał odbył się 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

Mural nawiązuje do motta „pomarańczowej” kampanii 2021 – „Mówić. Ufać. Czuć”. Te słowa widniały także na pomarańczowych parasolach, z którymi na finał akcji przeszli przez Wieliczkę – od mediateki na ul. Pocztową – dorośli, młodzież i dzieci, w sumie prawie 100 osób.

Kampania Pomarańczowej Wstążki – przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży odbywa się w Wieliczce od ponad dekady, z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od kilku lat akcja prowadzona w dniach 1-19 listopada, jest organizowana z wielkim rozmachem, z udziałem tysięcy osób.

W ramach wielickiej kampanii 2021 odbyły się m.in. warsztaty dla rodziców, zajęcia dla ponad 3000 dzieci z mottem „Akademia Emocji”, „pomarańczowy” bieg w Parku Mickiewicza , akcja honorowego krwiodawstwa.

Projekt, który stał się przestrzenią do rozmów o prawach najmłodszych, prowadzono w Wieliczce pod hasłem „Bezpieczne dzieciństwo. Inwestycja w przyszłość”. Na działania te pozyskano 85 tys. zł dofinansowania z budżetu państwa, w ramach programu„ Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

Źródło: oprac. za Dziennikiem Polskim. Zdjęcie – UMiG Wieliczka.

22 listopada 2021