Seniorzy

Dla niektórych seniorów Wielkanoc to dramat

Tym ludziom Wielkanoc nie kojarzy się z okresem największego spokoju i radości, ale często z koniecznością wzywania pomocy medycznej. W okresie świąt ratownicy medyczni pomagają im bardziej niż własne dzieci, które nie mają świadomości, że najstarsi członkowie danej rodziny wymagają szczególnej troski. Bliscy czasem nie pamiętają nawet, by przygotować im leki.

Starsze osoby są w gronie tych, które najczęściej potrzebują pomocy w okresie Wielkanocy. W tym czasie nie zawsze mogą liczyć one na swoich bliskich, bo ci m.in. planują świąteczne urlopy, a „chory w domu te plany komplikuje”. Zdarza się, że nawet jeśli senior mieszka z rodziną, to jej członkowie zapominają, by zamówić dla niego leki. Jeśli taka osoba nie otrzymuje ich przez kilka dni, to pojawiają się na przykład problemy z nadciśnieniem i trzeba wezwać karetkę pogotowia.

Dziwne jest to, że nawet w czasie przedświątecznym nikt nie zaniedbuje opieki nad dziećmi, ale już nad osobami starszymi i zniedołężniałymi – tak. Nie wiadomo mi nic o drastycznych przypadkach aby osoba sprawująca opiekę dokonywała celowo zaniedbań. Zdarza się, że informujemy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, że pacjent potrzebuje wsparcia systemowego 

– mówi w rozmowie z Expressilustrowany.pl Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.

Co ciekawe, ewentualny transport do szpitala może paradoksalnie jeszcze bardziej zaszkodzić starszej osobie, bo mogą się u niej pojawić zaburzenia psychiczne i psychotyczne wywołane zmianą otoczenia. W takich sytuacjach placówki czasem odmawiają nawet przyjęcia pacjenta, mimo że nie może ona jednocześnie liczyć na swoich bliskich.

Źródło: oprac. za lodz.se.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

1 kwietnia 2024