News

Co zmieni tzw. ustawa Kamilka? 

Tzw. ustawa Kamilka, czyli nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mająca wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą, została przyjęta przez Sejm. Propozycję zmian w Kodeksie przygotowali posłowie Suwerennej Polski po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Chłopiec zmarł w maju, po 35 dniach walki lekarzy o jego życie, wcześniej był wielokrotnie i brutalnie maltretowany przez swojego ojczyma.

Głosowanie w Sejmie odbyło się w godzinach wieczornych w czwartek (13 lipca). Za nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zagłosowało 441 posłów, 11 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

O dwóch bardzo ważnych zmianach, czyli kwestionariuszu oceny ryzyka dobra dziecka oraz analizie śmiertelnych przypadków, mówiła w „Onet Rano.” współautorka ustawy Monika Horna-Cieślak.

– Bardzo ważne rozwiązanie, ono funkcjonuje w innych krajach. Polska jest pierwszym krajem, który wprowadza analizę śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. To jest bardzo wysoka standaryzacja w tym, jak Polska reaguje na przemoc – powiedziała ekspertka.

Projekt noweli złożyli w maju w Sejmie posłowie Suwerennej Polski i jest on popierany przez 23 instytucje i organizacje pozarządowe, w tym Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Komitet Psychologii PAN, Fundację „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie, Fundację Dziecko w Centrum, Międzynarodową Organizację Soroptimist International Unię Klubów Polskich.

Ustawa ma na celu podwyższenie standardów uczestnictwa małoletnich w procedurach sądowych, wzmocnienie ich ochrony, w tym także systemowej ochrony przed skrzywdzeniem, i podwyższenie poziomu poszanowania praw osób z niepełnosprawnością.

Zmiany dotyczą m.in. krajowych strategii na rzecz ograniczenia przestępczości na tle seksualnym i krzywdzenia dzieci.

W ustawie zapisano obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Standardy obejmują: weryfikację personelu za przestępstwa seksualne i związane z przemocą na szkodę dzieci, opracowanie i przestrzeganie kodeksu bezpiecznych relacji personel-dziecko.

Ustawa zakłada też opracowanie i wdrożenie jasnych ścieżek postępowania na wypadek podejrzenia krzywdzenia dziecka – w wyniku przemocy ze strony członka personelu, przemocy domowej czy przemocy rówieśniczej. Zapisano, że minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia wzór kwestionariusza zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Kwestionariusz ma być wykorzystany przez pracowników socjalnych, policjantów i pracowników ochrony zdrowia.

Źródło: oprac, za onet.pl i rmf24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

18 lipca 2023