Niepełnosprawność

Caritas Diecezji Rzeszowskiej od 30 lat pomaga potrzebującym

Przez 30 lat swojej działalności Caritas Diecezji Rzeszowskiej zajmowała się nie tylko wspieraniem ludzi w potrzebie, ale też ich wychowaniem i kształtowaniem. Dawała pracę i wspierała całe rodziny. W sytuacjach kryzysowych organizowała zbiórki funduszy i darów materialnych, tworzyła placówki dla ludzi wykluczonych społecznie, chorych i samotnych.

Rzeszowską Caritas 8 maja 1992 roku powołał dekretem biskup Kazimierz Górny. Było to w wkrótce po decyzji Papieża Jana Pawła II o utworzeniu diecezji w Rzeszowie. Pierwszym dyrektorem tej organizacji charytatywnej został ksiądz Stanisław Słowik.

Od samego początku działalności rzeszowska Caritas stawiała na godność osób niepełnosprawnych, chorych i ubogich. Tworzyła sieć placówek, dzięki którym wychodziły one z domów do warsztatów terapii, domów samopomocy czy miejsc pracy. Zajęcia terapeutyczne i możliwość pracy pozwalają osobom niepełnosprawnym nie tylko w zdobyciu zawodu, ale też w przezwyciężaniu samotności.

Rzeszowska Caritas opiekuje się chorymi w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych. W domach pomocy społecznej i dziennych domach pomocy dla seniorów organizacja opiekuje się starszymi.

Przez 30 lat rzeszowska Caritas niosła pomoc pogorzelcom, powodzianom, ludziom wymagającym wsparcia – poprzez zbiórki żywności, spotkania wigilijne i śniadania wielkanocne, spotkania dla rodzin wielodzietnych, akcje mikołajowe, kiermasze kaziukowe, organizację Dnia Chorego i Dnia Matki i dziecka, ale też olimpiady dla niepełnosprawnych.

Caritas wypożycza też sprzęt rehabilitacyjny, a w czasie wakacji i ferii gości dzieci z Polski i zza wschodniej granicy w Myczkowcach.

Dziś w dobie pandemii i wojny na Ukrainie, zaangażowała się na szeroką skalę w pomoc uchodźcom i mieszkańcom terenów objętych działaniami zbrojnymi.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest organizacją pożytku publicznego. Zbiórki z jednego procenta podatku i wpłaty na konto oraz dary rzeczowe kieruje do setek tysięcy osób chorych, niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych. Z jej pomocy w centrum kryzysowym Rzeszowie skorzystało ostatnio 9 tys. uchodźców z Ukrainy.

Źródło: oprac. za rzeszow.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

9 maja 2022