Wykluczenie społeczne

Poznań. Otwarto kolejne mieszkanie chronione

Przy ulicy Rybaki w Poznaniu otwarte zostało kolejne w mieście mieszkanie chronione. W lokalu zamieszka pięć osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Mieszkanie chronione przy ul. Rybaki ma pięć pokoi, dwie łazienki i kuchnię. Lokal przekazał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, a prowadzi je Stowarzyszenie Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”.

Jak przypomniał poznański magistrat, to drugie takie miejsce w Poznaniu – pierwsze powstało w 2006 roku. W 2022 roku stowarzyszenie otrzymało 190 tys. zł miejskiej dotacji na zapewnienie pomocy ich lokatorom – w tym 45 tys. zł na wyposażenie nowego mieszkania przy ul. Rybaki.

„Zapotrzebowanie na tego typu mieszkania jest bardzo duże, dlatego uznaliśmy, że trzeba stworzyć kolejny lokal” – zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” Katarzyna Majer.

„Wspieramy osoby, które w nim mieszkają, w dążeniu do samodzielności. Pomagamy im odnaleźć się na rynku pracy, ułatwiamy kontakt z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, w których można znaleźć pomoc” – dodała.

Zaznaczyła, że mieszkania chronione powstają, ponieważ osoby po kryzysie psychicznym są narażone na wykluczenie społeczne. Po pierwszym epizodzie choroby i pobycie w szpitalu, często ich sytuacja osobista się komplikuje – nie zawsze mogą wrócić do domu, w którym wcześniej mieszkały.

Lokatorzy mieszkań chronionych oprócz dachu nad głową mają zapewnioną rehabilitację – poprzez wykonywanie codziennych czynności i prac, od sprzątania i gotowania, przez administrację, aż do wspólnego spędzania czasu wolnego. Aby zostać przyjętym do takiego lokalu, należy skontaktować się z zarządem stowarzyszenia; informacje można też uzyskać na stronie internetowej: zrozumiecipomoc.pl/mieszkanie-chronione.

Poznański magistrat poinformował, że stowarzyszenie prowadzi także dwa Środowiskowe Domy Samopomocy w Poznaniu, oparte na międzynarodowym modelu domów-klubów „Fountain House”.

Jak podano, „pierwsza taka placówka powstała w latach 40. w Nowym Jorku, a swoją nazwę przyjęła ze względu na znajdującą się w pobliżu fontannę. Obecnie na świecie działa kilkaset tego typu domów, w każdym z nich realizowany jest ten sam model rehabilitacji społecznej i zawodowej. Jego celem jest stworzenie warunków, dzięki którym mieszkańcy mogą się usamodzielnić”.

W domach prowadzonych przez stowarzyszenie „Zrozumieć i Pomóc” w Poznaniu wsparcie znajduje ponad setka osób po przebytym kryzysie psychicznym. Stowarzyszenie prowadzi też kluby popołudniowe oraz jest operatorem dwóch mieszkań socjalnych ze wsparciem.

Źródło: oprac. za portalsamorzadowy.pl. Zdjęcie ilustracyjne  fot Shutterstock.

9 maja 2022