Przemoc domowa

Badania na temat życia osobistego warszawianek w czasie pandemii. Rozbieżności w sprawie przemocy domowej 

Na zlecenie pełnomocniczki prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet oraz Warszawskiej Rady Kobiet przeprowadzono badania na temat życia osobistego warszawianek w czasie pandemii COVID-19. 

Badania przygotowane na zlecenie miasta, pozwalają dowiedzieć się nie tylko jak wygląda sytuacja warszawianek w czasie pandemii, ale również czego potrzebują kobiety. Dzięki temu miasto ma umożliwić opracowanie programów wsparcia i modele pomocy. Kobiety pytane były o podział obowiązków, relacje z bliskimi i sytuacje konfliktowe, których doświadczają.

Prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet powiedziała, że wyniki badań wskazują na główne problemy, z jakimi spotykają się obecnie warszawianki. Zaliczyć do nich trzeba niewątpliwie wysoki odsetek kobiet wskazujących na konflikty, jakie mają miejsce podczas pandemii, a także bardzo duży wkład pracy związany z opieką nad nauką dzieci – nawet ponad cztery godziny dziennie. Niepokoi także, że w tych dwóch obszarach kobiety są znacznie bardziej obciążone niż mężczyźni. Do pozytywów można natomiast zaliczyć, że większość kobiet twierdzi, że mimo trudnych warunków ich reakcje z bliskim nie pogorszyły się, a nawet w niektórych przypadkach się polepszyły.

Według raportu 95 procent warszawianek nie zauważyło wzrostu przypadków przemocy domowej. Zaledwie 3 proc. potwierdza, że zaobserwowało wzrost takich zachowań, ale już 44 proc. kobiet potwierdziło, że doświadczyło w czasie pandemii sytuacji kryzysowych, takich jak pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, trudności wychowawczych oraz przemocy.

Urszula Nowakowska z Fundacji Centrum Praw Kobiet mówiła, że wynik ten jest sprzeczny z doświadczeniem centrum. – Zdecydowanie zauważyłyśmy wzrost liczby kontaktów telefonicznych kobiet do nas właśnie w okresie pandemii. Może poza pierwszymi tygodniami, bo wtedy rzeczywiście mieliśmy mniejszą liczbę telefonów, ale zdecydowanie zaobserwowaliśmy szczególnie jeśli chodzi o nasz telefon interwencyjny, właściwie blisko 100-procentowy wzrost liczby telefonów dotyczący przemocy. Tutaj dla mnie troszkę te badania były zaskoczeniem, chociaż jednocześnie mam świadomość tego, że ciągle świadomość tego czym jest przemoc wśród kobiet i warszawianek, mieszkanek dużych miast pozostawia wiele do życzenia. Wielokrotnie mogłyśmy to w kontaktach z naszymi klientkami zaobserwować.

Blisko 75 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w czasie pandemii ich relacje z bliskimi nie uległy zmianie. Niemal tyle samo kobiet (15 proc.) i mężczyzn (14 proc.) uważa nawet, że ich stosunki z bliskimi poprawiły się.

źródło: Radio Kolor

7 maja 2021