Przemoc domowa

Legnica. Nietypowa choinka ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet

W samym centrum Legnicy (Dolnośląskie) stanęła duża, siedmiometrowa choinka. Różni się jednak od klasycznych świątecznych drzewek – na jej gałęziach wiszą pobite bombki, porwane łańcuchy, drzewo jest też przekrzywione w jednym miejscu i wygląda jak złamane. 

To nie przypadek ani nie ślady po wybrykach wandali. Choinka jest częścią akcji, która ma na celu pomaganie kobietom doświadczającym przemocy. Jej autorzy pytają: „Pobite bombki szokują. A kobiety?”.

13 grudnia, tuż obok Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Marii Panny, w centrum Legnicy stanęła siedmiometrowa choinka, która ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na sam problem przemocy, ale też – a może przede wszystkim – dać ofiarom możliwość otrzymania bezpośredniej, fachowej pomocy. Na drzewie, zamiast idealnych dekoracji, wiszą pobite bombki i porwane łańcuchy – symbole agresji w czterech ścianach. Na jednej z bombek widnieje numer kontaktowy do fundacji.

– Celem kampanii jest spojrzenie na problem przemocy z trochę innej perspektywy. Bardzo zależy nam, aby kobiety zrozumiały, że przemoc to proces, który zaczyna się znacznie wcześniej, niż jest to powszechnie rozumiane – gdy trzeba już angażować policję i pogotowie. Chcemy, aby zgłaszały się do nas kobiety, które poczują pierwszy niepokój związany z zachowaniem partnera. Chcemy zapobiegać przemocy, a nie na nią reagować w ostatniej, kryminalnej fazie – wyjaśnia Magdalena Zaczyńska, prezes Fundacji Raduga.

Pomoc udzielana przez Bufor opiera się w dużej mierze na grupie konsultantek, które same miały w przeszłości podobne doświadczenia. – Bardzo ważny jest dla nas przekaz, że z przemocowej spirali da się wyjść. Że są szczęśliwe zakończenia. Stąd pomysł, aby naszymi konsultantkami, osobami do pierwszego kontaktu, były kobiety, które mają to za sobą i żyją szczęśliwie – dodaje Zaczyńska.

Fundacja Raduga przytacza garść danych dotyczących przemocy domowej. Na świecie nawet 25 procent kobiet doświadcza jej ze strony partnera. Na Dolnym Śląsku od początku 2022 roku policja odnotowała ponad 11 tysięcy przypadków stosowania przemocy, wskutek czego 65 dzieci trafiło do pieczy zastępczej. Ponad tysiąc razy zgłaszano ponowną przemoc w rodzinach, w których była już założona Niebieska Karta. Według fundacji żadna z osób doświadczających przemocy nie została skierowana przez policję do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla osób doświadczających przemocy, a tylko jednej został wskazany Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

– Zazwyczaj osoby doświadczające przemocy muszą przechodzić od jednej instytucji do drugiej, aby znaleźć pomoc, co jest upokarzające i zniechęcające, to tak zwana wtórna wiktimizacja. Aby tę ścieżkę skrócić, stworzyliśmy punkt, w którym profesjonalna konsultantka, która sama w przeszłości doświadczyła przemocy, pokieruje dalszymi krokami osoby zgłaszającej się – wyjaśnia przedstawicielka fundacji. I dodaje: – Bufor ma na celu zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, w której klientki mogą bez obaw dzielić się swoją sytuacją w ciepłym i bezpiecznym środowisku na własnych warunkach. Co drugi dzień w punkcie dyżuruje konsultantka, czynny jest również numer telefonu.

Adres punktu to ulica Grodzka 76 w Legnicy. Numer telefonu: 733 221 272

Źródło tekstu i zdjęcia: TVN24.pl.

14 grudnia 2022